Platformiane władze na "portal dla bezdomnych" wydały astronomiczne 50 mln zł! CBA wszczyna śledztwo w sprawie zmowy przetargowej!
wpis z dnia 15/05/2015

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło na początku ubiegłego roku portal informacyjny dla osób bezdomnych i potrzebujących pomocy społecznej (empatia.mpips.gov.pl). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na projekt "Emp@tia" wydano łącznie... 50 milionów zł! Sprawą zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA), które wszczęło śledztwo dotyczące możliwej zmowy przy organizacji przetargów związanych z realizacją "Emp@tii".

 

Przypomnijmy - budowa portalu internetowego przeznaczonego dla osób bezdomnych i potrzebujących kosztowała polskiego podatnika blisko 50 mln zł. CBA podejrzewa, że mogło dojść do zmowy przetargowej przy tym projekcie. Innymi słowy: organizowane za publiczne pieniądze przetargi mogły być tak ustawiane, aby ich zwycięzcy brali od rządu jak najwięcej kasy za realizację zleconych zadań (ze szkodą dla podatnika of course). Podejrzenie popełnienia przestępstwa trafiło najpierw do warszawskiej prokuratury, która zdecydowała o wszczęciu śledztwa i skierowaniu go do stołecznej delegatury CBA. 

 

W kontekście wydatku blisko 50 mln zł na platformę informacyjną "Emp@tia" warto przypomnieć słowa Donalda Tuska, wygłoszone podczas pierwszego expose: "Chciałbym, abyśmy wrócili do idei władzy skromnej, idei taniego państwa". Czy projekt "Emp@tia", którego częścią jest strona internetowa empatia.mpips.gov.pl, jest rzeczywiście na tyle ważny i strategiczny z punktu widzenia osób potrzebujących pomocy społecznej, aby wydawać na niego aż 50 mln zł (+2 mln zł na jego utrzymanie w każdym kolejnym roku)? Czy wydatek ten wpisuje się w "ideę taniego państwa", o której mówił Tusk wygłaszając swoje pierwsze expose w 2007 roku? 

Na marginesie całej tej sprawy - chciałbym poznać choćby szacunkową statystykę: ile osób bezdomnych w Polsce ma dostęp do internetu? I jak wygląda to w przypadku osób utrzymujących się miesięcznie z kwoty nie przekraczającej 1000 zł? Skalę absurdu potęguje fakt, że aby skutecznie złożyć wniosek za pomocą portalu emp@tia należy mieć bezpieczny profil na E-Puap lub kosztowny bezpieczny podpis elektroniczny (sic!). Wygląda zatem na to, że platformerska władza ładnie przetrąciła nasze 50 mln zł. Komuś z pewnością żyje się lepiej...

wpis z dnia 15/05/2015