CBOS jeszcze trzy miesiące temu twierdził, że Komorowski wygra całe wybory w I turze. Miał dostać 63 proc. głosów!
wpis z dnia 11/05/2015

foto: screen z twitter.com

Przypomnijmy, że 16 lutego uzależniony finansowo od rządu ośrodek badania opinii publicznej CBOS opublikował sondaż, z którego wynikało, że Bronisław Komorowski wygra wybory jeszcze w I turze uzyskując 63 procentowe poparcie. Warto podkreślić, że za takie "sondaże" CBOS dostaje co roku od rządu PO-PSL po 3,2 mln złotych publicznych pieniędzy!

 

Gdzie się podziało poparcie dla Bronisława "Bula" Komorowskiego rzędu 63 procent? Gdzie miażdżąca przewaga przedstawiciela Platformy Obywatelskiej? Gdzie zdecydowane zwycięstwo w I turze rozstrzygające całe wybory prezydenckie? Dlaczego sondaże CBOS-u, rzekomo badające opinie Polaków, tak bardzo rozminęły się z rzeczywistością? 

 

A teraz wyjaśnienie powyższych kwestii: CBOS to uzależniony finansowo od rządu ośrodek badania opinii publicznej. Powołany do życia w stanie wojennym na zlecenie Wojciecha Jaruzelskiego, dziś formalnie jest fundacją, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów. Warto podkreślić, że działalność CBOS jest współfinansowana z budżetu państwa. W 2011 dotacja podmiotowa dla CBOS wyniosła 3,124 mln zł, zaś w 2012, 2013 oraz 2014 roku - po 3,2 mln zł. Zakładam, że lęk przed utratą tych dotacji jest powodem, dla którego upubliczniane są zupełnie absurdalne wyniki sondaży.

Jeszcze jakieś pytania - dlaczego CBOS musiał publikować tak korzystne dla "Bula" sondaże?

wpis z dnia 11/05/2015