Leśnicy wycinają lasy na potęgę, bo muszą zebrać na gigantyczny haracz uchwalony przez PO-PSL i zatwierdzony przez Komorowskiego?
wpis z dnia 20/04/2015

foto: Lasy.gov.pl | PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Jak Polska długa i szeroka trwa masowa wycinka lasów. Powód? Od przyszłego roku Lasy Państwowe (właściciel większości lasów w Polsce) będą zmuszone odprowadzać do budżetu państwa specjalny podatek w wysokości 2 proc. rocznych przychodów (a nie dochodów!). Prawdopodobnie przyczyniło się to do przyspieszonej i zmasowanej wycinki lasów w celu pozyskania większych wpływów jeszcze w tym roku (na pokrycie przyszłorocznych strat spowodowanych ww. podatkiem). O wprowadzeniu tego dodatkowego fiskalnego obciążenia zdecydowała oczywiście rządowa koalicja PO-PSL, a zatwierdził je swoim podpisem Bronisław Komorowski.
  
W tym roku Lasy Państwowe, głównie dzięki wycince i sprzedaży drewna, osiągną przychody na poziomie około 8 miliardów złotych. Przełoży się to prawdopodobnie na około 130-140 milionów złotych zysku. Co istotne - celem tego państwowego przedsiębiorstwa nie jest generowanie wielkich zysków. Do tej pory kluczowa była bowiem racjonalna, zrównoważona gospodarka leśna. 

 

Niestety wszystko się zmieni począwszy od przyszłego roku. Ekipa rządowa przeforsowała w parlamencie, a prezydent klepną swym podpisem, ustawę zgodnie, z którą od 2016 roku Lasy Państwowe będą musiały płacić na rzecz państwa specjalny podatek naliczany od przychodów, a nie dochodów! Danina ta ma wynieść 2 proc. rocznych przychodów. Zakładając, że przychody Lasów Państwowych w przyszłym roku również osiągną pułap ok. 8 mld zł, to wysokość tego podatku wyniesie 160 mln zł. To oznacza, że ta dodatkowa danina na rzecz państwa zje cały osiągnięty zysk Lasów (130-140 mln zł), a nawet przyczyni się do wygenerowania straty! Tak wygląda praktyczna strona podatkowego amoku ekipy PO-PSL. Zamiast reformować potrafią tylko łupić i zabierać coraz więcej w podatkach... By żyło się lepiej!

 

wpis z dnia 20/04/2015