Polacy to biedny i przepracowany naród, który blisko połowę swoich zarobków oddaje rządowi w podatkach
wpis z dnia 14/04/2015

 foto: Style: Raw (Flickr.com / CC 2.0)

Nie dość, że blisko 80 proc. Polaków zarabia mniej niż wynosi płaca minimalna na Zachodzie Europy, nie dość, że jesteśmy wiceliderami w całej Unii Europejskiej pod względem ilości czasu poświęcanego na pracę, to jeszcze rząd zabiera nam w podatkach i różnego rodzaju obciążeniach fiskalnych niemal połowę naszych ciężko zarobionych pieniędzy. By żyło się lepiej!?

26 lat "transformacji" wykształciło w Polsce pokolenie ciężko pracujących niewolników, którzy za to, że przeciętnie pracują o 25 proc. dłużej niż ludzie na Zachodzie, dostają na konto jako wynagrodzenie 4-krotnie mniej pieniędzy. W 2012 roku OECD opublikował raport na temat liczby godzin spędzonych w pracy w ciągu roku przez obywateli poszczególnych państw Unii Europejskiej. Okazuje się, że w tym zestawieniu zajęliśmy niechlubne drugie miejsce. W 2012 roku statystyczny Polak spędził w pracy 1929 godzin. Dla porównania - statystyczny Brytyjczyk w pracy spędził 1654 godziny, Francuz - 1479 godzin, Niemiec - 1397 godzin, a Holender jedynie 1381 godzin. Zgodnie z oficjalnymi danymi GUS 80 proc. pracujących Polaków zarabia mniej niż wynosi wysokość minimalnej (!!) pensji w takich krajach jak Francja, Holandia czy Irlandia. Przeciętny Niemiec zarabia blisko 4 razy więcej niż przeciętny Polak. Podobnie sytuacja się ma jeśli porównamy zarobki statystycznego Polaka ze statystycznym Szwedem, Belgiem, Finem czy Holendrem. To umacnia nasz wizerunek w Europie jako dostarczyciela taniej siły roboczej, swoistego Bangladeszu Starego Kontynentu.

 

Nie dość, że pracujemy znacznie więcej, otrzymując za to znacznie mniejsze wynagrodzenia, to jeszcze rząd prowadzi konsekwentną politykę fiskalnego ucisku. PIT, ZUS, wysokie akcyzy i podatki pośrednie (VAT) w powiązaniu z niską kwotą wolna od podatku powodują, że statystyczny Polak oddaje administracji rządowej blisko połowę zarobionych przez siebie pieniędzy. Co ciekawe - w czasach średniowiecza chłopi oddawali swoim panom tzw. dziesięcinie, która - tak jak nazwa wskazuje - stanowiła 1/10 uzyskanych dóbr. Współczesny Polak oddaje swoim panom niemal połowę uzyskanych zarobków. Jeżeli w średniowieczu był feudalizm, to jak nazwać system, który obecnie panuje w naszym kraju? Niewolniczy fiskalizm?

 

wpis z dnia 14/04/2015