Komorowski przez 5 lat nie zawetował ani jednej ustawy podnoszącej Polakom podatki!
wpis z dnia 12/04/2015

foto: PISF (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Podczas swojej 5-letniej kadencji Bronisław Komorowski nie zawetował ani jednej ustawy, która podnosiła podatki lub nakładała na Polaków nowe fiskalne obowiązki. Tym samym bezpośrednio przyczynił się do ogromnego wzrostu obciążeń podatkowych i zaciśnięcia fiskalnej pętli na szyi każdego z nas. Warto o tym pamiętać 10 maja.

Żadna inna ekipa rządząca w historii III RP nie zafundowała Polakom tak wielkiego wzrostu obciążeń podatkowych, co Platforma Obywatelska. Naczelną zasadą polityki finansowej tej partii miało być stopniowe obniżanie podatków i danin publicznych. Tak przynajmniej twierdził Donald Tusk kiedy przejmował władzę. Rzeczywistość okazała się być jednak zupełnie inna. Podniesiono podatek VAT, kilkukrotnie podniesiono akcyzę, podwyższono składki na ZUS, podwyższono składkę rentową dla przedsiębiorców, zlikwidowano ulgi: budowlaną i internetową, obniżono o 1/3 zasiłek pogrzebowy, opodatkowano lokaty 1-dniowe, kilkukrotnie podnoszono maksymalne limity na podatki lokalne, zamrożono kwotę wolną od podatku oraz progi podatkowe (coraz biedniejsi płacą coraz wyższe podatki). Jakby tego było mało zwiększono również opresję aparatu skarbowego wobec obywateli. Większość z wymienionych powyżej niekorzystnych dla polskiego podatnika zmian nie byłaby możliwa, gdyby nie zgoda Bronisława Komorowskiego, który - jako prezydent RP - akceptował wejście w życie przegłosowanych przez sejm głosami Platformy i PSL inicjatyw legislacyjnych. 

 

Zgoda Komorowskiego dla zwiększenia fiskalnego ucisku przyczyniła się do tego, iż Polacy w latach 2010 - 2015 musieli zapłacić w podatkach i różnego rodzaju obciążeniach publiczno-prawnych o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej. Przypomnijmy tylko najbardziej dotkliwe podpisy "Bula" złożone pod ustawami przyjętymi przez Platformę Obywatelską: 4 grudnia 2010 roku Komorowski zatwierdził ustawę podnoszącą wysokość płaconego przez Polaków podatku VAT. Wyższe stawki tego podatku miały obowiązywać od 2011 do 2013 roku. Okazało się jednak, że pod koniec 2013 roku prezydent podpisał się pod ustawą utrzymującą wyższe stawki VAT na lata 2014 - 2016. Szacuje się, że z tego tytuł Polacy płacą co roku od 4 do 5 miliardów zł więcej podatku VAT. To oznacza, że w latach 2011 - 2015 (do teraz) dzięki decyzji "Bula" przelali do kasy państwa dodatkowe 17 - 22 mld zł. Ale to nie koniec. Pod koniec grudnia 2011 roku obecny prezydent podpisał ustawę podwyższającą składkę rentową dla przedsiębiorców o 2 proc., co przełożyło się na zwiększenie wpływów do budżetu ZUS o około 7 miliardów zł w skali roku. Dzięki tej decyzji Komorowskiego portfele polskich przedsiębiorców skurczyły się w latach 2012 - 2015 o minimum 23 miliardów złotych. Tylko te dwie decyzje (wyższy VAT oraz wyższa składka rentowa) przyczyniły się do wydrenowania z kieszeni polskich podatników i przedsiębiorców o co najmniej 40 miliardów złotych! Warto o tym pamiętać, szczególnie 10 maja, kiedy będziemy decydowali o tym, czy Komorowski zostanie w Belwederze na kolejne 5 lat.

 

Czytaj także: Przypominamy cztery decyzje prezydenta Komorowskiego, które kosztowały podatników dziesiątki miliardów złotych (Niewygodne.info.pl)
  
wpis z dnia 12/04/2015