Fatalne dane Banku Światowego: Z uwagi na niskie zarobki 80 proc. Polaków żyje 'od pierwszego do pierwszego'
wpis z dnia 22/03/2015

foto: Style: Raw (Flickr.com / CC 2.0)

Pod względem poziomu oszczędności gospodarstw domowych nie mamy się czym chwalić. Zgodnie z raportem Banku Światowego w 2012 roku wartość posiadanych przez Polaków oszczędności oscylowała w granicach 3 proc. PKB. Jeśli jednak odjąć fundusze zgromadzone przez OFE (eksperci Banku Światowego - w odróżnieniu od rządu - traktują je jako prywatną własność), to poziom oszczędności dobrowolnych spada do zaledwie 0,2 proc. PKB, co stanowi jedną z najniższych wartości w całej Europie.

 

Fatalne dane Banku Światowego nie powinny nas jednak dziwić. W społeczeństwie, w którym 1/4 populacji żyje w biedzie, a większość zarabia tak marne pieniądze, że wystarczy jedynie na egzystencję "od pierwszego do pierwszego", nie ma miejsca na regularne oszczędzanie. Tymczasem eksperci Banku Światowego ostrzegają, że za 20-30 lat Polacy, którzy będą przechodzić na emerytury, nie poradzą sobie bez odpowiednio wysokich oszczędności zgromadzonych w trakcie swojego zawodowego życia. Wszystko przez fakt, że świadczenia emerytalne wypłacane przez ZUS cały czas będą spadać osiągając za kilkadziesiąt lat poziom głodowy. Bez zapasów w postaci dodatkowych funduszy odłożonych przed przejściem na emeryturę, funkcjonowanie jako senior w naszym kraju po prostu nie będzie możliwe.

 

A może o to chodzi? Może plan jest taki żeby w ogóle nie płacić emerytur? Fakty są takie, że tym którzy w warunkach polskiej służby zdrowia jakimś cudem doturlają się na etacie do 67-70 roku życia, dużo tego życia na wyczekiwanej emeryturze prawdopodobnie nie zostanie. Zwłaszcza, że końcówka zawodowego życia może być dla większości bardzo stresująca. Trudno mi bowiem wyobrazić sobie 67-letniego zawodowego kierowcę, robotnika fabrycznego czy budowlańca. Stąd też tak ważne jest regularne oszczędzanie. Jak jednak to robić jeśli miesięcznie zarabia się nie więcej niż 2000 zł i wszystko idzie na bieżące potrzeby?

  

wpis z dnia 22/03/2015

 

r  e  k  l  a  m  a