Władze Kostaryki podniosły kwotę wolną od podatku do równowartości ok. 69600 zł. Rząd Platformy nadal utrzymuje ją na poziomie... 3091 zł
wpis z dnia 18/03/2015

foto: European People's Party (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Kostaryka, kraj położony w Ameryce Łacińskiej, właśnie podniósł swoim obywatelom kwotę wolną od podatku dochodowego do poziomu 9,5 mln kolonów rocznie, co w przeliczeniu na polską walutę stanowi równowartość ok. 69.600,00 zł. Tymczasem rząd Platformy od 8 lat utrzymuje w naszym kraju kwotę wolną od PIT na niezmienionym i absurdalnie niskim poziomie 3091 zł. By żyło się lepiej!

Obywatele Kostaryki, gdzie PKB na głowę wynosi 10,4 tys. USD, podatek PIT płacą swojemu fiskusowi dopiero po przekroczeniu dochodów o równowartości 69.600,00 zł w skali roku. To oznacza, że kwota wolna od podatku jest tam ponad 22 razy (!) wyższa niż w Polsce, gdzie PKB na głowę wynosi 14,3 tys. USD. 

 

Absurdalnie niski w naszym kraju pułap kwoty wolnej od PIT to bezpośredni efekt rządów Platformy Obywatelskiej i PSL, które z premedytacją 8 lat temu zamroziły ją na poziomie 3091 zł i ani myślą ją podwyższyć choćby do równowartości kwoty dochodów mających zapewnić egzystencję. Fiskalny amok ekipy rządowej objawia się nie tylko w kwestii kwoty wolnej od podatku. Warto przypomnieć, że to Platforma podniosła podatek VAT, kilkukrotnie podnosiła akcyzę, podwyższyła składki na ZUS (składkę rentową dla przedsiębiorców), zlikwidowała ulgi: budowlaną i internetową, obniżyła o 1/3 zasiłek pogrzebowy, opodatkowała lokaty 1-dniowe oraz kilkukrotnie podnosiła maksymalne limity na podatki lokalne. Jakby tego było mało trwają pracę nad nowymi podatkami: audiowizualnym i smartfonowym. 

Aby cokolwiek zmieniło się w tej kwestii kluczowym jest odsunięcie od władzy osób, które odpowiadają za nieustający ciąg wzrostu fiskalnego ucisku. Pierwsza dobra okazja już niebawem - 10 maja. Nie możemy dopuścić do tego, aby Bronisław Komorowski - który podpisał się pod wszystkimi ustawami Platformy zwiększającymi zwykłym ludziom podatki - został wybrany na kolejną kadencję. To pierwszy krok do powstrzymania podatkowego amoku Platformy Obywatelskiej!

Źródło: KPMG / Wykop.pl
wpis z dnia 18/03/2015

                 

r  e  k  l  a  m  a