Czy wiesz, że w biednej Kambodży kwota wolna od podatku jest blisko 3-krotnie wyższa niż w Polsce?
wpis z dnia 16/03/2015

foto: Tartarin2009 (Flickr.com / CC 2.0)

Kilka tygodni temu władze Kambodży - jednego z najbiedniejszych państw na świecie - podniosły swoim obywatelom kwotę wolną od podatku do równowartości ok. 8600 zł. W Polsce kwota ta wynosi 3091 zł i od czasu kiedy do władzy dostała się ekipa PO-PSL nie była aktualizowana w ogóle!

Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje najniższa w Europie kwota wolna od podatku (3091 zł), która na domiar złego nie była aktualizowana od 8 lat, czyli czasu kiedy do władzy dostała się ekipa Tuska i Komorowskiego. Taka polityka przyczyniła się do kuriozalnej i niespotykanej nigdzie indziej sytuacji, kiedy podatek dochodowy należy płacić nawet od dochodów, które mają zapewnić biologiczną egzystencję najbiedniejszym. Grupa posłów chciała to zmienić i wniosła do Sejmu projekt ustawy zwiększającej kwotę wolną do poziomu ok. 6500 zł, czyli równowartości rocznego minimum egzystencji. Niestety chorzy na fiskalizm politycy PO-PSL byli innego zdania i projekt ten na początku lutego uwalili już na pierwszym czytaniu. 

 

Co istotne - odrzucenie przez ekipę Tuska i Komorowskiego pomysłu podniesienia kwoty wolnej od podatku najmocniej uderza w grupę około 3 milionów najbiedniejszych, którzy na co dzień zmagają się z ubóstwem i nędzą. Dla nich niezwykle istotne jest to czy kwota od której nie muszą płacić podatku wyniesie 3091 zł czy 6500 zł. Niestety, tak jak syty głodnego nie zrozumie, tak i chorzy na fiskalizm politycy PO-PSL także nie są w stanie pojąć, że utrzymując podatki dla najbiedniejszych na tak wysokim poziomie mogą doprowadzić do wielu życiowych dramatów. 

 

Tymczasem w Kambodży - jednym z najbiedniejszych państw świata - kwotę wolną od podatku, w odróżnieniu od Polski, podniesiono. Premier tego kraju podniósł swoim obywatelom próg dochodu wolnego od podatku do 800 tys. rieli miesięcznie, tj. równowartości ok. 720 zł. W skali roku daje to kwotę ok. 8600 zł, czyli niemal trzy razy więcej niż w kraju rządzonym przez ekipę Platformy i PSL-u. 

 

wpis z dnia 16/03/2015

                 

r  e  k  l  a  m  a