Rząd zamiast reformować woli kraść i podnosić podatki
wpis z dnia 11/03/2015

foto: EPP / PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Co roku na wypłatę bieżących rent i emerytur brakuje coraz większej ilości pieniędzy. W ubiegłym roku zabrakło na ten cel 34 mld zł. W tym, według szacunków ZUS, kwota ta może urosnąć nawet do ponad 60 mld zł. Rząd pokrywa ten deficyt z budżetu centralnego, co w krótkiej perspektywie może się przyczynić do bankructwa całego państwa. Bez głębokich reform Polskę czeka kataklizm finansowy, tymczasem remedium jakie proponuje Platforma to... wyższe podatki i grabież oszczędności Polaków.

 

Bankructwo Polski zbliża się wielkimi krokami. Wszystko przez demografię, masową emigrację Polaków i ZUS, który na wypłatę bieżących rent i emerytur potrzebuje coraz więcej pieniędzy. Ilość składek zbieranych od pracujących w Polsce ludzi nie wystarcza na pokrycie potrzeb związanych z systemem emerytalno-rentowym. Z roku na rok rośnie deficyt ZUS-u, czyli różnica pomiędzy kwotą potrzebną na wypłaty bieżących rent i emerytur, a kwotą zebraną ze składek. Różnicę tą rząd pokrywa z budżetu państwa. O ile deficyt ten wynosi - tak jak w 2014 roku - około 34 mld zł, to jest on do przełknięcia. Rząd przeznacza mniej pieniędzy na wojsko i służbę zdrowia, ale emeryci mają pewność, że otrzymają swoje świadczenia. Jeśli jednak urośnie on do poziomu 70-80 mld zł (co nieuchronnie nastąpi w ciągu najbliższych 5-7 lat) finanse państwa mogą już tego nie wytrzymać.

 

Aby uniknąć najgorszego potrzebne są pilne i gruntowne reformy finansów państwa i administracji, które przyniosą wielomiliardowe oszczędności. Niestety zamiast reform utrzymująca się przy władzy już ósmy rok z rzędu Platforma Obywatelska postuluje zwiększanie obciążeń fiskalnych dla zwykłych ludzi. Tak było w przypadku decyzji o zwiększeniu wysokości podatku VAT czy akcyzy. Tak było, gdy podnosili składkę rentową z 6 do 8 procent. Tak było, gdy ograniczali ulgi podatkowe i z premedytacją mrozili kwotę wolną od podatku. Nie dość tego ekipa, na której czele stoi obecnie Ewa Kopacz, postanowiła zrabować oszczędności Polaków zgromadzone w OFE. Wychodzi więc na to, że zamiast reformować, wolą kraść (w majestacie prawa) i podnosić podatki. Za taką władzę "obywatelską" serdecznie dziękuję.
     

wpis z dnia 11/03/2015

 

r  e  k  l  a  m  a