Polska kupuje od Rosjan gaz po najwyższej cenie w Europie. To efekt uległości rządu PO-PSL wobec Kremla
wpis z dnia 10/03/2015

foto: Thawt Hawthje (Flickr.com / CC 2.0)

Z informacji ujawnionych przez rosyjską agencję prasową Interfax wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat to właśnie Polska płaciła Rosjanom za sprowadzany gaz zdecydowanie najwięcej w Europie (w naszym kraju informacje te są traktowane przez PGNiG jako tajemnica handlowa). Nie mam najmniejszych wątpliwości, że jest to efekt urzędowania w Warszawie pro-kremlowskiego rządu, który przepełniony paraliżującym strachem przed jakimkolwiek sprzeciwem wobec Moskiewskich włodarzy, dla dobrego samopoczucia Putina jest w stanie zrobić naprawdę wiele - w tym zawrzeć całkowicie niekorzystny kontrakt na dostawy gazu, którego finansowe konsekwencje odczują zwykli Polacy.

Z informacji upublicznionych przez Interfax wynika, że średnia cena sprzedawanego nam przez Gazprom 1 tys. m3 gazu w 2013 roku wynosiła 429 USD i była najwyższa w Europie. W 2014 roku spadła do poziomu 379 USD, ale mimo to nadal płaciliśmy Rosjanom najwięcej. Dla porównania - według danych zaprezentowanych przez Interfax średnie ceny rosyjskiego gazu dla państw Europy Zachodniej wyniosły w latach 2013-2014 odpowiednio: 385 i 341 USD za 1 tys. m3., to jest o 44 i 38 USD mniej niż wyniosły ceny gazu dla Polski. 

Średnia cena 1 tys. m3 gazu sprzedawanego przez Gazprom:


rok ------------- 2013 ------- 2014
Polska ------- 429 USD --- 379 USD
Włochy ------ 399 USD --- 341 USD
Węgry ------- 418 USD --- 338 USD
Francja ------ 404 USD --- 338 USD
Austria ------ 402 USD --- 329 USD
Niemcy ------ 366 USD --- 323 USD
Słowacja ---- 438 USD --- 308 USD
Śr. EU Zach. - 385 USD --- 341 USD

 

Nie mam wątpliwości, że najwyższa cena gazu dla Polski to efekt uległości rządu PO-PSL wobec Kremla. W ciągu roku dzięki takiej postawie rządzących nami polityków płacimy około 2 miliardy złotych więcej, aniżeli w przypadku, gdyby ceny sprowadzanego zza wschodniej granicy gazu były "europejskie". Nie da się tego ukryć, że obecna ekipa rządowa zrobiła bardzo wiele dla dobra rosyjskiego przemysłu gazowego. Najpierw podpisała niekorzystną dla Polski (a bardzo korzystną dla Rosjan), długoterminową umowę gazową (pierwotnie Tusk z Pawlakiem chcieli ją zawrzeć aż do 2037 roku, ale na takie rozwiązanie nie zgodziła się Unia Europejska). Następnie umorzyła 1,2 mld zł długu Gazpromu za przesył przez polskie terytorium gazu na Zachód oraz skutecznie sabotowała powstanie ustawy regulującej kwestie wydobywania gazu łupkowego w Polsce. Jakby tego było mało w sprawie budowy gazoportu w Świnoujściu podpisała z głównym wykonawcą umowę, która w praktyce pozwala przeciągać w nieskończoność termin oddania do użytku tej inwestycji. Mając to na względzie Tusk - jako najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel tej ekipy - powinien otrzymać od Putina order Bohatera Federacji Rosyjskiej.

 

Źródło informacji: Teraz już czarno na białym, Polska płaci najdrożej za rosyjski gaz (wPolityce.pl)

wpis z dnia 10/03/2015

                

r  e  k  l  a  m  a