Komorowski podpisał ustawę o GMO. Obrót nasionami genetycznie modyfikowanymi będzie legalny (do tej pory groziło za to 12 lat więzienia)
wpis z dnia 11/02/2015

 foto: Prezydent.pl / internet

Najpierw Platforma do spółki z PSL-em przeforsowała w Parlamencie ustawę o obrocie nasionami genetycznie modyfikowanymi. Teraz prezydent Bronisław Komorowski ją podpisał. Władza może być z siebie dumna, że znowu tak sprawnie przeprowadziła proces legislacyjny dla kolejnej kwestii nie leżącej w interesie obywateli. Żywność GMO staje się w naszym kraju legalna, a w mediach rządowych na ten temat cisza.

    

Komorowski po raz kolejny udowodnił, że jest "notariuszem" Platformy Obywatelskiej i PSL. Podpisuje wszystko co mu przystawią do podpisania, nawet gdy jest to niekorzystne dla społeczeństwa. Tak było z wiekiem emerytalnym. Tak było z ustawami podatkowymi. Tak było z OFE. A teraz z GMO. 

 

Warto podkreślić, że nowa regulacja zmienia definicję "obrotu" i "uwalniania GMO". Według starej ustawy obrót nasionami genetycznie modyfikowanymi był ich "uwalnianiem", a za to groziła kara do 12 lat więzienia. Podpisana przez Komorowskiego nowelizacja zmienia ten stan rzeczy bardzo istotnie. Otóż obrót na terytorium Polski nasionami genetycznie modyfikowanymi nie będzie już ich "uwalnianiem". Tym samym za sprowadzanie i handlowanie takimi nasionami nie będzie już groziła jakakolwiek kara. W praktyce oznacza to, że do Polski będzie można sprowadzić tony nasion genetycznie modyfikowanych w celach produkcji żywności i pasz.

 

Czytaj więcej: Wiele państw UE chce być wolnymi od GMO. Tymczasem Prezydent Komorowski właśnie wprowadził do Polski taką żywność (wGospodarce.pl)
Czytaj także: Sejm otwiera furtkę dla GMO (NaszDziennik.pl)

 

wpis z dnia 11/02/2015