Kolejny sukces rządu! Polska najgorsza w Europie w rankingu badającym skomplikowanie przepisów dot. prowadzenia biznesu
wpis z dnia 4/02/2015

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Osiem lat rządów ekipy Platformy i PSL-u kończy się fantastycznymi wynikami naszego kraju w różnego rodzaju rankingach porównawczych. Tym razem Polska wypadła najgorzej w Europie i zajęła 7. miejsce od końca na świecie pod względem stopnia skomplikowania i niejasności przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Brawo rządowa ekipo! Ręce same układają się do oklasków! Wasza nieudolność, niekompetencja i partactwo doprowadziły do tego, że już gorzej być nie może!

Ranking "Global Benchmark Complexity Index" przygotowany przez firmę TMF Group ukazuje poziom skomplikowania i niejasności przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych państwa. Okazuje się, że najprostsze i najbardziej czytelne przepisy w tej materii funkcjonują w Nowej Zelandii, Irlandii oraz na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Czwartą pozycję zajęła Dania. Wysoko jest także Holandia (6. miejsce) oraz Wielka Brytania (8. miejsce). 

 

Polska zajęła w tym rankingu 75. miejsce (na 81 państw badanych) i była najgorsza spośród wszystkich badanych przez TMF Group państw europejskich. Wynik ten nie powinien nas jednak dziwić. Przez 8 lat rządów ekipy PO-PSL nie zrobiono nic, aby ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Wręcz na odwrót - nowe przepisy i rozporządzenia jeszcze bardziej komplikowały, i tak już trudny do ogarnięcia, system prawny, o flagowej inicjatywie Platformy Obywatelskiej pt. "Jedno okienko" bardzo szybko zapomniano, zaś swoje 3 gorsze dorzuca aparat fiskalny państwa, który niejednokrotnie podatkowe decyzje podejmuje na zasadzie uznaniowej. Sądownictwo gospodarcze to temat na osobny artykuł. Wystarczy tylko wspomnieć, że procesy cywilne o odzyskanie należności potrafią ciągnąć się latami, a sąd wyższej instancji może kilkanaście razy zwracać daną sprawę do sądu niższej instancji. Ekipa Platformy miała 8 lat, aby to zmienić. Nie zrobili nic! Swoją nieudolnością i partactwem udowodnili jedynie, że już gorzej - przynajmniej w Europie - być nie może. Pozostaje jeszcze zajęcie ostatniego miejsca w rankingu światowym. Nie wykluczone, że cel ten zostanie niebawem osiągnięty. Wszak osoby na stanowisku premiera i prezydenta dają ku temu rękojmie. 

Źródło informacji: Global Benchmark Complexity Index
wpis z dnia 4/02/2015