Drenaż demograficzny trwa w najlepsze. Polska wśród państw, z których ucieka najwięcej dobrze wykształconych ludzi
wpis z dnia 3/02/2015

Masowa emigracja to jeden z największych problemów współczesnej Polski. Rząd PO-PSL przez 8 lat trwania u władzy nie zrobił nic, aby w jakikolwiek sposób powstrzymać ten proces. Demograficzną "wyrwę" można porównać jedynie do strat poniesionych przez nasz kraj podczas II wojny światowej. Co gorsze - z Polski ucieka coraz więcej specjalistów i dobrze wykształconych ludzi, których pomysły, idee i pracowitość najszybciej przełożyłyby się na siłę i rozwój naszej gospodarki. 

Instyt Gallupa opublikował raport na temat "drenażu mózgów", czyli emigracji specjalistów wysokiej klasy do innych państw (przeważnie powodowanej względami finansowymi). Okazało się, że nasz kraj w tej klasyfikacji wypadł bardzo słabo. Z klasyfikowanych państw europejskich gorzej jest obecnie tylko na Ukrainie, gdzie współczynnik "Potential Net Brain Gain Index" kształtuje się na poziomie -27 proc. W Polsce wynosi on -12 proc., czyli o tyle więcej specjalistów wyjeżdża na stałe poza granice naszego państwa niż postanawia znaleźć u nas pracę. Dla porównania Francja i USA mogą się pochwalić wynikiem +7 proc., Włochy +13 proc., Wlk. Brytania +21 proc. Niemcy +24 proc., zaś Kanada aż +105 proc. Rekordowy wynik Kanady oznacza, że do tego państwa emigruje ponad 2-krotnie więcej wysokiej klasy specjalistów, niż sama jest w stanie takich specjalistów wyedukować. 

 

Szkoda, że nasze władze nie robią praktycznie nic, aby powstrzymać negatywne tendencje demograficzne. Szkoda, że ostatnie 8 lat upłynęło głównie na robieniu pustego pijaru, z którego nic nie wynikało. Ekipa PO-PSL nie ma żadnej koncepcji czy strategii w tej mierze. Co więcej - jeszcze do niedawna można było odnieść wrażenie, iż masowa emigracja Polaków jest na rękę Tuskowi i jego poplecznikom. Wszak grupa społeczna, która jako pierwsza wyszłaby na ulice protestować, dzisiaj w większości siedzi na zmywaku lub innej podobnej pracy w Wielkiej Brytanii. Ponadto z tylnych szeregów Platformy dochodziła narracja, zgodnie z którą "masowa emigracja" jest czymś wspaniały, bo wreszcie młodzi i zdolni Polacy nie muszą pracować nad Wisłą, lecz mogą sobie swobodnie zasilać swoim potencjałem gospodarki innych państw... Niestety taki sposób myślenia jest niezwykle szkodliwy, bowiem dobrze wykształceni specjaliści, których pomysły, idee i pracowitość najszybciej przełożyłyby się na siłę naszej gospodarki, pracują w takim układzie na rzecz innych gospodarek. No ale czego można oczekiwać od ludzi powiązanych z ekipą rządową...

 

Czytaj więcej: Potential Net Migration Shows Aging Countries Attract Young (Gallup.com)
wpis z dnia 3/02/2015