To niesamowite! Banki o wartości 66 mld dolarów zostały sprzedane za... 2 mld!? Kto za to odpowie??!
wpis z dnia 28/12/2014

foto: HowardLake (Flickr.com / CC by 2.0) 

Sektor bankowy w Polsce na początku lat 90-tych był warty dziesiątki miliardów dolarów. Dzika prywatyzacja doprowadziła do sytuacji, w której zostały one sprzedane za ledwie ułamek swojej wartości. Warto podkreślić, że nadal żyją osoby (czasem nami rządzą), które są za to odpowiedzialne. Czy powinniśmy spróbować postawić je przed sądami za defraudacje majątku narodowego?

 

Sektor bankowy w naszym kraju przynosi gigantyczne zyski. Zgodnie z danymi NBP i KNF banki działające na terytorium naszego kraju w latach 2008 - 2014 wygenerowały ponad 95 mld zł czystego zysku. Warto podkreślić, że aż 67,6 proc. banków należy do zagranicznych właścicieli. Co za tym idzie kapitał i zyski są transferowane za granicę - czy to w postaci dywidendy, czy też różnego rodzaju opłat licencyjno-konsultingowych lub linii kredytowych. Ta patologiczna, neokolonialna sytuacja jest wynikiem dzikiej i nieprzemyślanej prywatyzacji polskiego sektora bankowego z lat 90-tych. Większość działających w Polsce banków należących do Skarbu Państwa została wówczas sprzedana za bezcen, za ułamek swojej wartości. Czy ktoś poniesie za to odpowiedzialność? Warto podkreślić, że osoby które w latach 90-tych decydowały o sprzedaży polskich banków nadal żyją, a w wielu przypadkach - są w kręgach obecnej władzy. Czy powinniśmy spróbować postawić je przed sądami za defraudacje majątku narodowego...?

 

Czytaj więcej: Za 2 mld dolarów sprzedali polskie banki wraz z 66 mld dolarów w tych bankach, a nikt nie ściga tych bandytów... (Wzzw.wordpress.com)
wpis z dnia 28/12/2014