Dramatyczne dane na temat liczby samobójstw w Polsce. Czy zielona wyspa Tuska stała się wyspą samobójców?
wpis z dnia 6/12/2014

foto: Shermeee (Flickr.com / CC 2.0)

W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił dramatyczny wzrost liczby popełnionych w Polsce samobójstw. Jeszcze w 2012 było ich 4177, by w ciągu kolejnego roku ich liczba wzrosła o 46 proc. do poziomu 6100. Niestety 2014 rok będzie prawdopodobnie jeszcze gorszy. Z policyjnych statystyk wynika, że od stycznia do końca września w całym kraju aż 7734 osoby próbowały targnąć się na życie. To o 1,4 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Skutecznych prób samobójczych było zaś 4744, to jest o 113 więcej niż w podobnym okresie roku ubiegłego. - "Więcej jest samobójstw z powodów finansowych, popełnianych przez osoby starsze" - przyznają policjanci. 

Czy zielona wyspa Tuska stała się wyspą samobójców? Niestety wiele na to wskazuje. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił dramatyczny wzrost liczby osób, które targnęły się na własne życie. Jeszcze w 2012 roku osób próbujących popełnić samobójstwo było w całym kraju jedynie 5900 (z czego 4177 zrobiło to skutecznie). Rok później liczba ta wzrosła do 8500 (skutecznie 6100). Od stycznia do września 2014 roku odnotowano już 7734 prób samobójczych (o 1,4 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego) w tym 4744 było skutecznych (o 113 więcej niż w podobnym okresie roku ubiegłego). Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że do końca roku przekroczy znacznie ubiegłoroczny rekord. 

 

Policjanci przyznają, że powodem coraz większej ilości samobójstw są kłopoty finansowe. Ludzie wpadają w pętlę zadłużenia, zalegają z czynszem, tracą mieszkanie czy pracę. Wówczas nie wytrzymują i próbują odebrać sobie życie. Rządowi eksperci wyrażają zdziwienie takimi statystykami. Twierdzą, że nie wzrasta już rozwarstwienie społeczne, które by spychało coraz większą grupę osób na margines, a średnie dochody zaczęły rosnąć. Niestety rządowi eksperci są oderwani od rzeczywistości. Prawda jest bowiem taka, że rozwarstwienie społeczne cały czas rośnie, a realne dochody przeciętnych Polaków wcale są równe temu co wylicza GUS. Mając na względzie powyższe należy zadać pytanie czy tzw. "zielona wyspa" wymyślona przez pijarowców Platformy Obywatelskiej będzie musiała na stałe przemianować się na wyspę samobójców? 

 

Czytaj więcej: Przybywa samobójców (Rp.pl)
wpis z dnia 6/12/2014