Polki mają rodzić w pełnym bólu! Resort Zdrowia forsuje absurdalny pomysł
wpis z dnia 4/11/2014

foto: Sweet.Crazy.Pics (Flickr.com / CC 2.0)

We Francji znieczulenie podczas porodu jest proponowane każdej rodzącej kobiecie, a w niektórych szpitalach decyduje się na nie ponad 80 proc. pacjentek. Podobnie jest w innych krajach Europy. W Polsce nadal mamy XIX wiek i poród naturalny musi się odbyć w bólach. Dlatego 40 proc. rodzących decyduje się na cesarskie cięcie. Rządzącym naszym krajem to się nie podoba i wpadli na pomysł, aby ograniczyć liczbę "cesarek". W jaki sposób? - NFZ będzie płacił szpitalom za cesarskie cięcie mniej aniżeli za poród naturalny.

Rząd PO-PSL chce, aby zarządzający szpitalami oraz lekarze żyli pod presją. Zrobicie cesarkę na życzenie? - Nie ma problemu, ale dostaniecie za to mniej pieniędzy, niż w przypadku gdy przyjmiecie poród naturalnie. Dzisiaj obie procedury porodu są przez NFZ wyceniane tak samo - po 1,7 tys. zł, mimo że poród za pomocą cesarskiego cięcia wymaga de facto znacznie większych nakładów finansowych. Niebawem może się to jednak zmienić. Według propozycji Ministerstwa Zdrowia refundacja porodu naturalnego ma być dla szpitala bardziej opłacalna niż refundacja cesarki. Ekipa rządowa nawet nie ukrywa, że celem takiego rozwiązania ma być zmniejszenie liczby przeprowadzanych w naszym kraju operacji cesarskiego cięcia, tak aby więcej było porodów naturalnych bez znieczulenia i w pełnym bólu.

 

Dlaczego III RP pod tym względem przypomina XIX wieczne państwo? Dlaczego kobiety, płacąc niemałe składki zdrowotne, muszą się liczyć z tym, że podczas naturalnego porodu nie otrzymają znieczulenia? Dlaczego nie mają prawa rodzić po ludzku, bez stresu i bólu? Dlaczego coś, co od wielu lat jest normą w europejskich porodówkach, w Polsce nadal jest rzadkością? Dlaczego rządzący naszym krajem nie chcą tego zmienić? Dlaczego dążą do tego, aby jak najwięcej kobiet cierpiało wydając na świat swoje dzieci? Czy tak ma w naszym kraju wyglądać polityka pro-rodzinna?

 

Czytaj więcej: Wojna Arłukowicza: Porody naturalne mają być lepiej finansowane niż cesarki (GazetaPrawna.pl)
Czytaj także: Naturalnie kontra operacja. Dlaczego Polki lubią cesarskie cięcie (Wyborcza.pl)
Czytaj także: To nie brzuch pana ministra (GazetaPrawna.pl)

wpis z dnia 4/11/2014