Polacy będą musieli harować do 76 roku życia. Inaczej państwo zbankrutuje, a system emerytalny się zawali
wpis z dnia 31/10/2014

foto: sxc.hu

Deficyt ZUS, ujemny przyrost naturalny, wielomilionowa emigracja oraz szybkie starzenie społeczeństwa mogą już wkrótce doprowadzić do rozpoczęcia stałego procesu podwyższenia wieku emerytalnego. Zdaniem wielu ekspertów, aby system emerytalny się nie załamał, a państwo nie zbankrutowało, wiek emerytalny trzeba będzie Polakom stopniowo wydłużać z obecnych 67 do 76 lat. 

Obecnie na jednego emeryta przypada pięć osób w wieku produkcyjnym (w wieku 15-64 lata), a mimo to ZUS już ma poważne problemy ze ściągnięciem odpowiedniej kwoty pieniędzy ze składek na wypłatę bieżących emerytur. W tym roku ZUS-owi zabraknie na ten cel 33,9 mld zł. Kwota ta jest pokrywana z pieniędzy podatników, powodując tym samym paraliż wydatków państwa w innych dziedzinach, takich jak służba zdrowia czy obronność. Niestety z roku na rok deficyt ZUS będzie drastycznie wzrastał. Według szacunków samego ZUS-u w latach 2015-2019 wszystkie składki pobierane od pracowników i przedsiębiorców będą na tyle niskie, że z budżetu państwa trzeba będzie zabrać na poczet wypłaty bieżących emerytur gigantyczną kwotę 356,5 mld zł. W tym kontekście warto zauważyć, że jeśli tendencje się nie odwrócą, to w 2060 r. na jednego emeryta w naszym kraju będą przypadały mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym! Zdaniem ekspertów z Ośrodka Badań nad Migracjami, aby system emerytalny się nie załamał, a państwo nie zbankrutowało, wiek emerytalny w 2050 r. powinien wynosić minimum 73 lata, a w 2060 już 76 lat.

 

Niestety podniesienie wieku emerytalnego to tylko jeden z warunków utrzymania całego systemu przy życiu. Kolejnym będzie obniżenie wysokości wypłacanych emerytur do poziomu głodowego (co już się dzieje) oraz zdecydowane poluźnienie polityki imigracyjnej, tak oby obcokrajowcy chętniej osiedlali się w naszym kraju. Zdaniem Pawła Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami, aby skutecznie zatrzymać spadającą liczbę ludności Polski, nasz kraj będzie musiał stać się "krajem wielokulturowym, krajem masowej migracji".

 

Czytaj więcej: Będziemy pracować długo i jeszcze dłużej (Bankier.pl)
Czytaj więcej: Sytuacja demograficzna w Polsce jest dramatyczna (Niezalezna.pl)
Czytaj także: Polskie państwo zbankrutuje. Przez ZUS (Niewygodne.info.pl)

wpis z dnia 31/10/2014