Polska ma spore rezerwy złota. Problem w tym, że są zdeponowane w... Banku Anglii
wpis z dnia 29/10/2014

foto: Public Domain CC 1.0 (wikipedia)

Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że nasz kraj posiada całkiem spore rezerwy złota. Wynoszą one blisko 103 tony. Problem w tym, że obecnie zdecydowana większość z nich znajduje się w depozycie Banku Anglii i prawdopodobnie bardzo ciężko będzie je przenieść do Polski. 

Zgodnie z raportem NIK Narodowy Bank Polski jest właścicielem 102 ton i 918,29 kg złota. Problem w tym, że od kilkudziesięciu lat zdecydowana większość tego złota (ok. 95 proc., tj. 3151,7 tys. uncji) znajduje się na depozycie Bank of England. W skarbcach NBP w Polsce znajduje się jedynie 157,2 tys. uncji. Niestety nic nie wskazuje na to, aby złoto przechowywane w Anglii miało być w najbliższym czasie przeniesione do Polski. Wystarczy posłuchać rzecznika prasowego NBP, który nie tak dawno powiedział: - "Złoto NBP przechowywane jest na rachunku w Bank of England, który jest jedną z wiodących instytucji wykonujących usługi powiernicze i zapewnia najwyższy standard, bezpieczeństwo, efektywność oraz jakość usług w obrocie złotem". 

 

Ze złotem wiąże się jeszcze jedna kwestia. W ostatnich latach większość państw na świecie zwiększała własne zasoby tego szlachetnego kruszcu. Złoto na potęgę kupowały banki centralne krajów rozwijających się: Chin, Rosji, Turcji czy Indii. Jeśli chodzi o NBP, to po raz ostatni dokupił złota... 16 lat temu. Decyzje zarządzających naszym bankiem centralnym mogą dziwić, jeśli uwzględnimy, iż w niepewnych czasach, to właśnie złoto jest jedyną bezpieczną lokatą rezerw, która pozwala utrzymać ich realną wartość. Co gorsze - NBP miał możliwości, aby zwiększyć swoje rezerwy złota. Od kilku lat osiągał bowiem całkiem przyzwoite zyski sięgające kilku miliardów złotych. Niestety, zamiast z tych środków kupować złoto i zabezpieczać się na wypadek "W", podejmowane były decyzje o przekazaniu ich do budżetu państwa. Czytaj: zyski NBP były przejadane przez rząd, który spłacał nimi swoje długi wobec zagranicznych wierzycieli.

 

Czytaj więcej: Czy polskie złoto powinno wrócić do kraju? (Bankier.pl)
Czytaj także: Alpejska gorączka złota (Rp.pl)
Czytaj także: Historia polskiego złota. Jest warte miliardy, ale nigdy do nas nie wróci. Dlaczego? (Wyborcza.biz)
wpis z dnia 29/10/2014