Rządowa biurokracja na całego! Gabinet Ewy Kopacz zatrudnia aż siedemnastu opłacanych z budżetu pełnomocników! 
wpis z dnia 27/10/2014

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Ekipa PO przejmując władzę obiecywała zmniejszenie biurokracji. Okazało się jednak, że w ciągu ostatnich lat armia urzędników znacząco się rozrosła (niektóre szacunki mówią o 100 tys. nowych etatów), a zły przykład szedł z samej góry. Obecny gabinet premier Ewy Kopacz zatrudnia aż... 17 specjalnych pełnomocników, których wynagrodzenia i obsługa pochłaniają co roku miliony złotych!

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy się dowiedzieć ciekawych rzeczy na temat tego jak rząd wydaje nasze pieniądze. Okazuje się, że ekipa Ewy Kopacz utrzymuje za publiczną kasę sporą grupę różnego rodzaju pełnomocników, którzy w jej imieniu mają się zajmować określonymi wycinkami publicznej działalności. Nazwy niektórych pełnomocników brzmią co najmniej absurdalnie. Na przykład zarządzeniem z dnia 24 września 2014 r. premier Kopacz powołała "Pełnomocnika do spraw Koordynacji Udziału Prezesa Rady Ministrów w Spotkaniach Rady Europejskiej" (sic!). Donald Tusk nie był gorszy. W trakcie swojego urzędowania powołał między innymi: "Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Koordynacji Oceny Skutków Regulacji", "Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską", czy też "Pełnomocnika do Spraw Dialogu Międzynarodowego" (którym został Władysław Bartoszewski). 

 

Czy pełnomocnik rządu może liczyć na wysokie wynagrodzenie? Odpowiedz brzmi: może. Dla przykładu warto wspomnieć o Pełnomocniku ds. Równego Traktowania - Agnieszce Kozłowskiej-Rajewicz - która w ciągu 2012 roku otrzymała łącznie 170,1 tys. zł pensji (średnio miesięcznie nieco ponad 14 tys. zł). Pracujący dla niej "doradcy polityczni" (2,5 etatu w 2012 r.) zarobili 191,6 tys. zł, zaś zatrudnieni pracownicy biura pełnomocnika (17 etatów) otrzymali 1,37 mln zł wynagrodzenia. Podkreślmy - wszystko sponsorowane z naszych (podatników) pieniędzy. 

 

Źródło: Pełnomocnicy rządu i Prezesa RM (KPRM.gov.pl)
Źródło: Odpowiedź pełnomocnik ds równego traktowania [PDF] (Wipler.pl)

wpis z dnia 27/10/2014