Pętla długu coraz ciaśniejsza: Rząd Kopacz zadłuża Polskę już na poczet przyszłego roku
wpis z dnia 24/10/2014

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Rząd Ewy Kopacz kontynuuje politykę rządu Tuska polegającą na ciągłym zadłużaniu Polski. Wczoraj Ministerstwo Finansów powiększyło zadłużenie naszego kraju o kolejne 6,06 mld zł. Według oficjalnego komunikatu kwota ta ma sfinansować przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe rządu, bo... limity na ten rok zostały już osiągnięte. 

Grabież oszczędności Polaków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych rozzuchwaliła naszych rządzących do tego stopnia, że obecnie nie czują oni żadnych oporów przed coraz szybszym pogrążaniem się w zadłużeniowej spirali pod zastaw polskiego podatnika. Limit wzrostu zadłużenia zaplanowany na cały 2014 rok miał wynieść 47,3 mld zł. Z racji tej, że został on osiągnięty już w październiku, a rząd nadal chce nas zadłużać za granicą, ekipa ministra Szczurka wpadła na pomysł, aby kolejne długi zaliczać na poczet limitu przyszłorocznego zadłużenia. w ten sposób - w majestacie prawa - można obejść wszelkie limity długu. Wszak 6,06 mld zł, mimo że pożyczone w 2014 rok, na papierze będzie widniało jako dług wchodzący w skład limitu przyszłorocznego.

 

W kontekście nowych długów warto wspomnieć, że prawdziwy festiwal zaciągania pożyczek dopiero przed nami. W przyszłym roku zapadalność osiągnie rekordowe 102,4 mld zł starych długów zaciągniętych w latach ubiegłych (w większości przez ekipę Tuska i Rostowskiego). W praktyce oznacza to, że trzeba będzie je najzwyczajniej w świecie oddać. Rząd Kopacz nie będzie miał na to pieniędzy, tak więc w celu pozyskania odpowiedniej ilości środków będzie musiał zaciągnąć nowe długi. Takie postępowanie (rolowanie długu) nie może pomóc, a wręcz zaszkodzi i to nie tylko finansom publicznym, ale również całej gospodarce. To przypomina zaciskanie wokół szyi grubej pętli, która zaczyna coraz mocniej uwierać. Ostatecznie ograniczy całkowicie dopływ tlenu, a wówczas wszystko bezpowrotnie runie jak domek z kart. 

 

Czytaj więcej: Polska sprzedała obligacje za 6 mld zł (Rp.pl)
wpis z dnia 24/10/2014