Platforma otwarcie lekceważy wyrok Trybunału Konstytucyjnego! Składki za rolników nadal będzie płacić budżet państwa
wpis z dnia 12/09/2014

foto: European People's Party EPP (Flickr.com / CC 2.0)

Rząd Tuska lekceważy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2010 roku i wydłuża okres opłacania składek zdrowotnych dla rolników przez budżet państwa. Koszt do poniesienia przez podatników to 3,5 miliarda złotych. Czego się jednak nie robi w roku wyborczym, by koalicjant z PSL mógł zachować swoje udziały we władzy...

"Niedopuszczalne lekceważenie wyroku trybunału z przyczyn politycznych" - tak eksperci oceniają projekt nowelizacji ustawy wydłużający o kolejne dwa lata opłacanie przez podatników składek zdrowotnych za rolników, członków ich rodzin i domowników. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2010 roku zakazał takiej formy wparcia dla rolników ze strony państwa i dał półtora roku na zmianę zakwestionowanych przepisów. Rząd Tuska, obawiając się że PSL straci poparcie wśród rolników, pod koniec 2011 roku zdecydował się wymyślić tymczasowy unik prawny. Postanowiono wówczas, że rolnicy posiadający więcej niż 6 hektarów ziemi sami będą uiszczać składki zdrowotne na śmiesznie niskim poziomie - 1 zł miesięcznie za każdy hektar, natomiast za rolników posiadających mniej 6 ha ziemi składki nadal będą płacić podatnicy (na marginesie przypomnijmy, że zwykli pracownicy oraz przedsiębiorcy opłacają składkę zdrowotną wysokości 270,40 zł miesięcznie z własnej kieszeni). Rozwiązanie to miało być "tymczasowe", przewidziane jedynie na dwa lata. W tym czasie rządzący naszym krajem politycy mieli opracować nową ustawę o podatku dochodowym dla rolników (Tusk zapowiedział ją w swoim w exposee w 2011 r.).

 

Niestety Tusk, jak to ma w zwyczaju, skłamał i ustawa nie została przygotowana. Prowizorkę z prawnym unikiem implementacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego do polskiego porządku prawnego przedłużono na cały 2014 rok. Obecnie zaś rząd proponuje wydłużyć o kolejne dwa lata (2015-2016) opłacanie przez budżet państwa (podatnicy) składek zdrowotnych za rolników. To znaczy, że platformersi mają głęboko w d... wyrok Trybunału z 2010 roku.

 

Czytaj więcej: Rząd ignoruje wyrok trybunału (PB.pl)
wpis z dnia 12/09/2014