Aby nam się w głowach nie poprzewracało od tego bogactwa! Wg GUS przeciętny Polak zarabia 3964,91 zł brutto miesięcznie

wpis z dnia 20/08/2014

GUS ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w polskich przedsiębiorstwach podskoczyło w lipcu do kwoty 3964,91 zł brutto. Niestety "przeciętne" wynagrodzenie jest dla większość Polaków nieosiągalne. 

Według GUS Polakom z roku na rok żyje się coraz lepiej. Ostatnie odczyty mówią, że średnio zarabia się u nas 3964,91 zł brutto na miesiąc. Niestety przeciętne wynagrodzenie ustalane przez GUS to ściema. Po pierwsze: GUS wylicza przeciętne wynagrodzenie na podstawie danych z przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników. Jednoosobowe działalności gospodarcze oraz mikro-firmy zatrudniające do 9 osób, w ogóle nie są uwzględniane. Po drugie: szacuje się, że jedynie 30 proc. zatrudnionych otrzymuje tzw. przeciętne wynagrodzenie (lub wyższe). Zdecydowana większość (około 70 proc.) dostaje pensje poniżej kwoty średniego wynagrodzenia. Średnie wyniki zawyżają pensje prezesów zarabiających po kilkaset tysięcy złotych miesięcznie.  

 

Mając na względzie powyższe o wiele bardziej miarodajną, uwzględniająca panujące w naszym kraju realia byłaby mediana wynagrodzenia, czyli statystyczna wartość, która dzieli ludzi dokładnie na pół - jedni zarabiają mniej niż wynosi mediana, a drudzy więcej. Zgodnie z ostatnim raportem GUS za 2012 rok, medianą wynagrodzenia była kwota 3115 zł (około 2200 zł "na rękę"). I taka właśnie wartość jest bliższa przeciętnemu-realnemu wynagrodzeniu statystycznego Kowalskiego, niż to co podaje GUS w comiesięcznych raportach na temat "przeciętnego wynagrodzenia" w sektorze przedsiębiorstw (gdzie o medianie wynagrodzenia nie ma mowy).

 

Źródło: 3964,91 zł brutto - tyle zarabia dziś statystyczny Kowalski. GUS podał najnowsze dane (Forsal.pl)
wpis z dnia 20/08/2014