Merkel przeciwna bazom NATO w Europie Wschodniej. W zamian proponuje solidarność. Co wolicie - US Army czy słowa przyjaciółki Putina?

wpis z dnia 19/08/2014

 foto: Kremlin.ru

"Absolutnie rozumiem zaniepokojenie ludności w Łotwie, ale także w pozostałych państwach bałtyckich oraz w Polsce" - powiedziała w kontekscie wojny rosyjsko-ukraińskiej kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jednocześnie dodała, że jest przeciwna tworzeniu baz wojskowych NATO w Europie Wschodniej, ale w zamian oferuje krajom nadbałtyckim i Polsce swoją "solidarność".

 

W kontekście powyższych słów warto zadać pytanie o to, co woleli by Polacy, Litwini, Łotysze i Estończycy. Czy zapewnienie o "solidarności" w razie zbrojnej agresji, które pada z ust przyjaciółki Putina? Czy też bazy NATO, w których stacjonowali by żołnierze US Army? Oczywistym jest, że w tym drugim przypadku jakakolwiek agresja równałaby się agresji wobec państw, których wojska stacjonują na danym terytorium.

 

Czytaj więcej: Angela Merkel zapewnia Łotwę, Litwę i Estonię o solidarności. Ale bazom NATO w Europie Wschodniej mówi "nie" (Gazeta.pl)

wpis z dnia 19/08/2014