Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Archiwum: Luty 2018

 

     Fuzja LOTOS-u z Orlenem da Polsce miliardy złotych. Na drodze może jednak stanąć Bruksela
wpis z dnia 28/02/2018

 

Zgodnie z ogłoszonym wczoraj listem intencyjnym w sprawie połączenia LOTOS-u z PKN Orlen, płocki koncern miałby nabyć minimum 53 proc. akcji Grupy LOTOS, które dziś należą do Skarbu Państwa. Ich rynkowa wartość to - nie bagatela - 5,6 miliarda złotych. Jeśli transakcja przejęcia kontroli przez Orlen nad LOTOS-em zostanie zrealizowana, rząd PiS "zje ciastko" (skonsumuje wspomnianą kwotę na bieżące wydatki kraju), ale jednocześnie będzie "miał ciastko" (gdyż nadal zachowa kontrolę nad powiększonym już Orlenem). Na drodze może jednak stanąć Komisja Europejska.

Grupa kapitałowa Orlen w 2017 roku wypracowała ponad 7,17 mld zł zysku na czysto. Obecnie to jedna z największych firm w Europie. Ujawniony wczoraj plan połączenia tej spółki z LOTOS-em przewiduje, że Orlen nabędzie minimum 53 proc. akcji Grupy LOTOS, które dziś należą do Skarbu Państwa. Chodzi co najmniej o 97.982.882 akcje gdańskiego koncernu. Za 1 akcję LOTOS-u na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie trzeba było wczoraj zapłacić ok. 58 zł. To oznacza, że jeśli do transakcji połączenia obu spółek doszłoby jeszcze wczoraj, to uwzględniając ceny rynkowe Orlen musiałby zapłacić Skarbowi Państwa (de facto - rządowi PiS) zawrotną kwotę 5,6 mld zł (97.982.882 akcji x 58 zł = ok. 5,6 mld zł).

Efekt tej operacji będzie taki, że państwo otrzyma gigantyczny zastrzyk gotówki, a Skarb Państwa utrzyma kontrolę nad przemysłem rafineryjnym w Polsce. Innymi słowy - rządzący "zjedzą ciastko" (skonsumuje wspomnianą kwotę na bieżące wydatki kraju, istotnie pomniejszając przy tym deficyt budżetowy), ale jednocześnie będą "mieć ciastko" (gdyż nadal zachowają kontrolę nad powiększonym Orlenem).

Aby plan ten mógł wejść w życie potrzebne będą dwie zgody - prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (które obecnie jest zajmowany przez wiązanego z PiS-em Marka Niechciała) oraz Komisji Europejskiej. O ile w przypadku prezesa UOKiK nie powinno być problemu, to w przypadku Brukseli mogą się pojawić poważne obiekcje. 

Komisji Europejskiej może się nie podobać fakt, iż najsilniejszy obecnie na rynku polskim sprzedawca paliw płynnych stanie się jeszcze silniejszy i jako jedyny podmiot będzie dyktował ceny na wszystkich stacjach benzynowych w Polsce. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że zdecydowana większość - także konkurencyjnych dla Orlenu i LOTOS-u - stacji benzynowych w naszym kraju zaopatruje się w sprzedawane kierowcom paliwa na rafineriach... Orlenu i LOTOS-u. Po fuzji będzie to już tylko Orlen, a więc namiastka konkurencji (duopol) zostanie zastąpiony monopolem.

Efekt może być taki, że Bruksela zatrzyma połączenie obu firm, a rządzący będą musieli się obejść smakiem w sprawie wielomiliardowego zastrzyku gotówki do budżetu kraju.

 

Źródło: PKN Orlen chce przejąć min. 53 proc. akcji Lotosu, odkupi akcje m.in. od Skarbu Państwa (Stooq.pl)
Źródło: W kwestii fuzji Orlenu i Lotosu powinna się wypowiedzieć Komisja Europejska - Niechciał, UOKiK (Stooq.pl)

wpis z dnia 28/02/2018

   


  

     Socjalizm znów ofiarnie walczy z trudnościami, które sam stwarza. Czy powstanie specjalna służba do kontroli wolnych niedziel?
wpis z dnia 27/02/2018

 

Szef "Solidarności" Piotr Duda ostrzegł przedsiębiorców, aby nawet nie myśleli o tym, jak ominąć zakaz handlu w niedzielę. Zapowiedział wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, a jeżeli to nie pomoże - kolejną nowelizację ustawy, która ma wykluczyć prokonsumencką interpretację przepisów. Stefan Kisielewski zwykł mawiać, że socjalizm to ustrój, który bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju. W sprawie wolnych niedziel nasze władze postanowiły chyba wziąć to powiedzenie mocno do serca.

Dużymi krokami zbliża się pierwsza "wolna od handlu" niedziela (11 marca), podczas której określeni sprzedawcy nie będą mogli handlować, a konsumenci kupować u nich dóbr i usług. W związku z powyższym uaktywnił się Piotr Duda. - "Niech się nie cieszą ci, co dzisiaj myślą, że ograją prawo, że pokombinują" - stwierdził szef "Solidarności". Dodał przy tym, że przeciwko "kombinatorom" będą uruchamiane wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, a jeżeli to nie pomoże - dojdzie do kolejnej nowelizacji prawa, która celem będzie doregulowanie tego co wolno, a czego nie.

Niestety, wszystko to wygląda - parafrazując słowa Stefana Kisielewskiego - jak bohaterska walka ustroju socjalistycznego z problemami, które sam stwarza. Może władze powinny od razu powołać specjalną służbę do walki z "niedzielnymi nadużyciami" w handlu? Taką służbę, co to i podsłuch założy, albo konto bankowe zablokuje?

Pisałem już o tym jakiś czas temu, ale w kontekście powyższego warto przypomnieć co stało się z zakazem handlu w niedzielę na Węgrzech. Partia Viktora Orbana wprowadziła go na początku 2015 roku. - "Żaden Węgier nie może być zmuszany do pracy w niedzielę" - argumentował wówczas premier Węgier. Zakaz objął tam sklepy o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych.

Węgierskie społeczeństwo, początkowo neutralnie nastawione do tego pomysłu, niemal natychmiast po wprowadzeniu tego zakazu zaczęło skarżyć się na to, że jest on zbyt dokuczliwy. Zakaz ten zaczął również denerwować elektorat partii Orbana do tego stopnia, że ta zaczęła tracić poparcie. Węgierska opozycja zaczęła nawet mówić o referendum w/s zniesienia tego zakazu, które - gdyby zostało przeprowadzone - byłoby olbrzymią klęską Orbana.

Efekt był taki, że Orban z zakazu handlu w niedzielę wycofał się po zaledwie roku jego funkcjonowania. Jego partia, tak jak niemal jednogłośnie go przyjęła, tak po 12 miesiącach jednogłośnie go wycofała. Dziś na Węgrzech niedziela znowu jest dniem, kiedy ludzie mogą robić zakupy, a poparcie dla Orbana powróciło do poziomu 50 proc. 

Nie wykluczam, że w Polsce może dojść do podobnego scenariusza. Dziś zakaz jest forsowany przez siły bliskie rządowi (Piotr Duda i "Solidarność"). Za kilkanaście miesięcy, kiedy wybory 2019 r. będą już blisko, może jednak dojść do sytuacji, w której partia Jarosława Kaczyńskiego przegłosuje likwidację tego zakazu, odcinając się od "socjalno-etatystycznych fanatyków" z "Solidarności", licząc przy tym na zdobycie większego poparcia wśród elektoratu centrowego (pójdzie narracja, że PiS - w odróżnieniu od swoich poprzedników - wsłuchuje się w głos ludzi i potrafi zmieniać swoje decyzje). A to ten elektorat (a nie jego skrajne skrzydła) zawsze decyduje o tym, kto ostatecznie wybory wygrywa.

 

Źródło: "Kontrole będą wzmożone. Niech się nie cieszą ci, co chcą ograć prawo". Piotr Duda o wolnych niedzielach (DoRzeczy.pl)
Źródło: Rafał Ziemkiewicz (Twitter.com)

wpis z dnia 27/02/2018

   


  

     Jako prezes PSE sprzeciwiała się budowie sieci z Kaliningradem. Pawlak ją zwolnił, a 3 miesiące później nagle zmarła
wpis z dnia 26/02/2018

 

Stefania Kasprzyk w 2005 roku została prezesem Polskich Sieci Elektroenergetyczne (PSE) - państwowej spółki odpowiedzialnej za przesył energii elektrycznej w Polsce. Słynęła ze swojego sprzeciwu wobec budowy transgranicznych połączeń energetycznych z Rosją i Białorusią. 13 października 2010 roku, tuż po przejęciu nadzoru nad PSE przez resort gospodarki w rządzie PO-PSL, Kasprzyk zostaje odwołana ze stanowiska przez ówczesnego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Niespełna trzy miesiące później nagle umiera. 

Stefania Kasprzyk pracowała w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE) od samego początku powstania tego przedsiębiorstwa, tj. od 1990 r. W 1996 r. została kierownikiem Wydziału w Krajowej Dyspozycji Mocy, w roku 1998 została dyrektorem zarządzającym rynkiem systemowym ds. usług regulacyjnych. W maju 2005 wygrała konkurs na stanowisko prezesa PSE Operator. Z krótką przerwą na przełomie 2007-2008 r. piastowała je do 13 października 2010 r. Wówczas to została zwolniona przez Waldemara Pawlaka. Oficjalnie bez podania przyczyny. Sama zainteresowana twierdziła jednak coś innego.

Kasprzyk słynęła ze swojego sprzeciwu wobec budowy transgranicznych połączeń energetycznych z Rosją i Białorusią. W marcu 2010 roku rozpoczęła się kampania anonimowych oszczerstw skierowana przeciwko Kasprzyk. Do dziennikarzy, polityków, urzędników państwowych oraz pracowników PSE zaczęły trafiać tajemnicze e-maile. Sugerowano w nich, że Kasprzyk jest osobą niepanująca nad firmą, ma problemy z alkoholem, a dodatkowo jest szantażowana przez oficerów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Później pojawiły się jeszcze fałszywe e-maile wysyłane z domeny IPN i Ministerstwa Gospodarki stawiające Kasprzyk w bardzo negatywnym świetle (sugerowano w nich, że Kasprzyk współpracowała z SB, a sytuacją w PSE zaniepokojony jest sam Donald Tusk).

Powyższe zbiegło się w czasie z nowelizacją prawa energetycznego uchwaloną przez PO-PSL. Nowelizacja ta sprawiła, że od 11 marca 2010 r. formalną kontrolę nad PSE przejęło kierowane przez Waldemara Pawlaka Ministerstwo Gospodarki (uprawnienia zostały odebrane resortowi skarbu).

13 października 2010 r. Stefania Kasprzyk została odwołana przez walne zgromadzenie PSE Operator (dla tej spółki funkcję walnego pełnił wówczas minister gospodarki, czyli Waldemar Pawlak). Oficjalnych powodów nie podano.

Kasprzyk bardzo źle zniosła skierowaną przeciwko niej oszczerczą, czarno-pijarową kampanię oraz samo odwołanie ze stanowiska szefa PSE przez Pawlaka. Według cytowanego wówczas przez dziennik "Rzeczpospolita" Macieja Sankowskiego (byłego doradcę Kasprzyk) prezes twierdziła, że usunięto ją ze stanowiska w PSE Operator, bo sprzeciwiała się budowie połączenia transgranicznego z Białorusią i Rosją (Kaliningradem). – "Połączenie polskich sieci przesyłowych z tymi dwoma krajami nie znajdowało się w żadnym planie Unii Europejskiej. Forsowanie takiego pomysłu leżało więc tylko w rosyjskim interesie" - twierdził Sankowski. 

Pod koniec 2010 roku Kasprzyk bardzo poważnie zachorowała. Zmarła 2 stycznia 2011 roku, a więc niespełna trzy miesiące po odwołaniu jej z funkcji prezesa PSE.

 

Źródło: Elektroniczna akcja: oczernić prezes Stefanię Kasprzyk (Rp.pl)

wpis z dnia 26/02/2018

  


 

     Zapomniana masakra w Celle, czyli jak niemiecka ludność cywilna urządziła polowanie na Polaków
wpis z dnia 23/02/2018

 

W ramach przypomnienia o tym kto był sprawcą, a kto ofiarą chorej nazistowskiej ideologii warto przytoczyć historię jaka wydarzyła się w kwietniu 1945 roku w niemieckim Celle niedaleko Hannoweru. Wówczas to SS-mani oraz lokalna ludność cywilna urządziła obławę na więźniów obozu koncentracyjnego KL Neuengamme. Śmierć poniosło ok. 3000 osób, z czego ok. 200-300 zabito w efekcie autentycznych polowań. W 1947 roku udało się skazać 7 sprawców tej masakry. Co jednak istotne - już 5 lat później wszystkich skazanych zwolniono za... dobre sprawowanie (!).

Telesfor Świercz był polskim więźniem obozu koncentracyjnego KL Neuengamme. W kwietniu 1945 roku, w związku ze zbliżającymi się oddziałami aliantów, Niemcy podjęli decyzję o ewakuacji Świercza oraz wszystkich innych więźniów tego obozu i przeniesieniu ich do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Świercz nie dotarł jednak do wyznaczonego przez Niemców celu. W listopadzie 1945 roku jego ciało zostało znalezione w Celle przy Fuhrberger Strasse 40. Zginął w kwietniu tego samego roku w wyniku "polowania" urządzonego przez lokalną ludność cywilną z inspiracji SS-manów. Miał roztrzaskaną czaszkę.

Świercz został zabity między 8 a 11 kwietnia 1945 roku, tak samo jak około 3000 innych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, którzy docelowo mieli trafić do Bergen-Belsen. Dlaczego tam nie dotarli? Dlaczego nie zostali wyzwoleni kilka dni później przez wojska brytyjskie?

Otóż niemiecki pociąg towarowy, który przewoził więźniów do Bergen-Belsen w dniu 8 kwietnia zatrzymał się w Celle. Niedaleko stał inny pociąg, który stanowił skład amunicji. W wyniku nalotu aliantów amunicja eksplodowała, co spowodowało uszkodzenie większości wagonów przewożących więźniów. W wyniku powyższego bardzo dużej grupie ludzi udało się zbiec do miasta lub do okolicznych lasów. 

Po zakończeniu alianckich nalotów Niemcy podjęli decyzję, aby rozpocząć obławę na więźniów, którym udało się zbiec. Rozpoczęło się prawdziwe "polowanie", w którym uczestniczyli zarówno SS-mani, Gestapo, lokalna straż pożarna oraz zwykli mieszkańcy Celle. W wyniku obławy część więźniów została zabita na miejscu (taki los spotkał np. wspomnianego powyżej Telefora Świercza). Pozostałych, którym nie udało się uciec albo ukryć, poprowadzono w "marszu śmieci" do obozu Bergen-Belsen. Spośród około 4000 więźniów obozów koncentracyjnych (byli tam Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Holendrzy oraz Francuzi), którzy 8 kwietnia 1945 roku znaleźli się w Celle, do Bergen-Belsen dotarło tylko 487. Szacuje się, że śmierć w wyniku wybuchu składu amunicji, polowań, egzekucji oraz z wycieńczenia poniosło łącznie ok. 3000 osób.

W grudniu 1947 roku za udział w masakrze w Celle udało się skazać siedmiu zidentyfikowanych sprawców, którzy brali udział w polowaniu. Wszyscy oni wyroki więzienia od 15 do 20 lat. Co jednak istotne - całą siódemkę skazanych zwolniono z więzienia już w październiku 1952 roku. Powód? - Dobre sprawowanie...

 

Źródło: Celle massacre (Wikipedia)
Źródło: Niemcy przypomną ofiary pogromu, upamiętniając wypędzonych (Rp.pl)

 

wpis z dnia 23/02/2018

   


  

     Liczba antysemickich ataków w 2016 r.: Niemcy - 1468, Wlk. Brytania - 1308, Austria - 477, (...) Polska - 101
wpis z dnia 22/02/2018

 

Liczby nie kłamią - w 2016 roku Polska była jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych krajów dla Żydów w całej Europie. Zgodnie z oficjalnymi statystykami unijnej Agencji Praw Podstawowych w naszym kraju odnotowano zaledwie 101 incydentów o charakterze antysemickim. Piszę "zaledwie" bowiem w państwach "starej Unii" doszło do prawdziwej eksplozji antysemityzmu. W 2016 roku w Austrii odnotowano 477 antysemickich incydentów, we Wlk. Brytanii - 1308, a w Niemczech aż 1468. Mimo to Izrael jako wroga nr 1 w Europie wybrał właśnie nas. 

- "Polska nie jest wolna od antysemityzmu, ale to tutaj - jako Żyd - czuje się dziś o wiele bezpieczniej niż w Paryżu, Brukseli czy Berlinie, gdzie chodzenie w jarmułce nie jest opcją" - twierdził w 2016 roku Jonny Daniels. Opinia szefa fundacji "From the Depths" miała poparcie w oficjalnych statystykach. Zgodnie z informacjami zebranymi przez Europejską Agencję Praw Podstawowych w 2016 roku w naszym kraju odnotowano 101 incydentów o charakterze antysemickim. Dla porównania: w Austrii takich incydentów było 477, we Wlk. Brytanii - 1308, a u naszych zachodnich sąsiadów Niemców aż 1468!

Niestety, dziś te dane nie mają już żadnego znaczenia. Pomimo tego, iż Polska była dla Żydów i Izraela niezwykle (jak na warunki europejskie) przyjaznym krajem, mimo iż była politycznym sojusznikiem (czego najlepszym przykładem było ostatnio to głosowanie w ONZ: Polska wśród państw, które wstrzymały się od głosu ws. rezolucji na temat Jerozolimy), to obecnie zostaliśmy przez władze w Tel Awiwie sprowadzeni do roli "sprawców Holocaustu", których potomkowie "negują udział Polaków w Shoah". 

Nie da się budować partnerstwa, jeśli jedna ze stron jawnie nienawidzi tej drugiej. Jeśli wśród Żydów jest zwierzęca, nieracjonalna wręcz nienawiść do Polaków, to nie może być mowy o współpracy przynoszącej obopólne korzyści.

 

Źródło: Antisemitism - Overview of data available in the European Union 2006–2016 (FRA.europa.eu)

wpis z dnia 22/02/2018

   


  

     Cały świat mówi o mordzie w Jedwabnem. W sprawie spalenia setek Polaków w stodole pod Gardelegen panuje zmowa milczenia
wpis z dnia 21/02/2018

 

13 kwietnia 1945 roku niemieccy SS-mani zaciągnęli do stodoły niedaleko miejscowości Gardelegen 1016 więźniów obozu Mittelbau-Dora. Po tym jak wrota do stodoły zostały zaryglowane Niemcy podłożyli ogień, a do środka zaczęli wrzucać granaty. Większość uwięzionych spłonęła żywcem lub udusiła się od czadu. Ludzi, którzy usiłowali się uratować robiąc podkopy pod ścianami stodoły, zabijano strzelając do nich z karabinów maszynowych. Masakrę przeżyło zaledwie 11 osób: 7 Polaków, 3 Rosjan i 1 Francuz.

Następnego dnia po dokonaniu tej okrutnej zbrodni, SS-mani oraz ich pomocnicy planowali wrócić do stodoły pod Gardelegen z zamiarem dobicia ewentualnych ocalałych, zakopania ciał zmarłych oraz zatarcia wszelkich śladów masakry. Nie zdążyli. Zbrodnia wyszła na jaw bowiem szybciej na jej miejscu znaleźli się przesuwający się wraz z linią frontu amerykańscy żołnierze ze 102 Dywizji Piechoty. 

21 kwietnia amerykański komendant miasta nakazał grupie około 200 mężczyzn z Gardelegen wykopanie grobów i godne pochowanie zamordowanych. W ciągu następnych pięciu dni niemieccy cywile wydobyli łącznie ponad 1000 zwłok, składając każde ciało w osobnym grobie. 25 kwietnia doszło do oficjalnych uroczystości pogrzebowych, w trakcie których żołnierze 102 Dywizji Piechoty oddali honory ofiarom i ustawili pamiątkową tablicę. Wówczas to pułkownik George Lynch wygłosił pod adresem mieszkańców Gardelegen (których zmuszono do udziału w pochówku) następujące oświadczenie:

"Wmawiano wam, że niemieckie zbrodnie wojenne to wymysł alianckiej propagandy. Teraz sami widzicie. Niektórzy będą mówić, że to dzieło nazistów, inni wskazywać będą na Gestapo. Nieprawda. Odpowiedzialność ponoszą wszyscy Niemcy... Wasza tak zwana rasa panów pokazała, że panować może tylko w zbrodniach, okrucieństwach i sadyzmie. Sami pozbawiliście się szacunku cywilizowanego świata". 

Niestety, wiedza o zbrodni dokonanej przez Niemców w stodole pod Gardelegen, w której w większości śmierć ponieśli Polacy, jest raczej znikoma (w odróżnieniu od wiedzy na temat np. mordu w Jedwabnem). O perfidii niemieckich morderców niech świadczy fakt, że masakry dokonali oni w zupełnie ostatnim stadium wojny, na dzień przed wyzwoleniem Gardelegen przez Amerykanów.

 

Źródło: Zbrodnia w Gardelegen (Wikipedia)
Źródło: Zbrodnia w Gardelegen (DoRzeczy.pl)

wpis z dnia 21/02/2018

  


   

     Znowu gigantyczne zyski spółki mającej koncesję na A4. Niestety regulująca to umowa nadal pozostaje tajna
wpis z dnia 20/02/2018

 

Spółka Stalexport Autostrady, która posiada przyznaną w 1997 roku koncesję na zarządzanie 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem, ponownie wykazała fantastyczne wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży biletów na bramkach wjazdowych za 2017 rok sięgnęły 318,83 mln zł i były wyższe o 25 mln zł w porównaniu do przychodów uzyskanych w 2016 roku. Zysk netto wyniósł 153,38 mln zł, a co oznacza, że KAŻDY JEDEN METR zażądanej przez tą spółkę państwowej autostrady (łącznie jest ich 60 000) przyniósł jej po 2,55 tys. zł zysku na czysto!

Przypomnijmy - umowa koncesyjna dotycząca zarządzania i pobierania opłat na 60 kilometrowym odcinku autostrady A4 między Katowicami a Krakowem została zawarta w 1997 roku (podobnie jak w przypadku umowy koncesyjnej na kulczykową A2, stało się to tuż przed wyborami parlamentarnymi, po których udzielająca koncesji ekipa SLD straciła władzę). Potem kilka aneksów do umowy koncesyjnej, które miały wypaczyć sens przekazywania pod zarząd prywatnej spółki państwowej autostrady, podpisywał rząd Jerzego Buzka (AWS-UW). Co ciekawe: minister Skarbu Państwa z tego rządu - Emil Wąsacz - jest dziś prezesem... Stalexportu Autostrady :-) Ostatni tajny aneks do umowy koncesyjnej podpisywał minister rządu SLD Jan Ryszard Kurylczyk.

Treść tej umowy koncesyjnej od wielu lat wzbudza wielkie kontrowersje. Po pierwsze - jest ona utajniona, co oznacza, że żaden zwykły śmiertelnik nie dowie się na jakich dokładnie zasadach państwo polskie zdecydowało się oddać na 30 lat zarządzanie wspomnianym fragmentem autostrady prywatnej spółce. 

Po drugie - zgodnie z publikowanymi w prasie i mediach przeciekami na temat treści tej umowy, każde podniesienie jakości lub przepustowości dróg równoległych do A4 może być traktowane jako droga konkurencyjna i skutkować wypłaceniem Stalexportowi Autostrada odszkodowania przez państwo polskie.

Warto również wspomnieć, że ten 60 kilometrowy fragment autostrady, który obecnie przynosi jej koncesariuszowi tak gigantyczne zyski, nie był budowany "od zera", lecz powstał na bazie istniejącej już drogi szybkiego ruchu między Krakowem a Katowicami. Dodatkowo budowa tej autostrady była możliwa dzięki kredytowi udzielonemu przez konsorcjum czterech banków (Landesbank, DePfa Group, Kreditanstalt fur Wiederaufbau oraz BPH S.A.).

To wszystko sprawia, że koncesja udzielona Stalexportowi, która dziś przynosi tej spółce gigantyczne zyski, przez wielu jest uważana za skrajnie niekorzystną z punktu widzenia interesów polskiego państwa.

 

Źródło: Zysk netto Stalexportu Autostrady wzrósł wstępnie do 153,38 mln zł w 2017 r. (Wyborcza.biz)
Źródło: Kierowcy płacą, zarządca autostrady A4 zarabia. Zysk ponad 123 mln zł (Wyborcza.pl)

wpis z dnia 20/02/2018

   


  

     Niemiecki VW za DieselGate zapłacił już 25 mld €. To 16 razy więcej niż wszystkie odszkodowania dla Polski za II WŚ
wpis z dnia 19/02/2018

 

We wrześniu 2015 roku wyszło na jaw, że Volkswagen montował w swoich samochodach oprogramowanie manipulujące wynikami pomiarów emisji spalin z układu wydechowego. Od tego czasu niemiecki koncern zapłacił już 25 miliardów euro kar i odszkodowań. Okazuje się, że kwota ta jest aż 16 razy wyższa od równowartości sumy wszystkich odszkodowań i świadczeń, jakie Niemcy wypłacili obywatelom naszego kraju za cierpienia poniesione w związku z II wojną światową. To pokazuje jak nisko wyceniono katorgę naszego narodu.

Przypomnijmy - 18 września 2015 roku amerykańska Agencja Ochrony Środowiska wystosowała do niemieckiego producenta aut – Grupy Volkswagen – notę o naruszeniu amerykańskiej Ustawy o Czystym Powietrzu, po tym jak na jaw wyszedł fakt, że producent samochodów celowo zaprogramował silniki Diesla TDI, tak aby ograniczenia emisji zanieczyszczeń były aktywowane jedynie podczas laboratoryjnych testów emisji spalin. Zainstalowane oprogramowanie spowodowało, że emisja tlenku azotu w pojazdach niemieckiego producenta spełniała amerykańskie normy podczas wymaganych testów, natomiast podczas jazdy normalnej (tj. poza trybem testów) była do 40 razy wyższa.

Szacuje się, że około 11 milionów samochodów na świecie i pół miliona w Stanach Zjednoczonych, wyprodukowanych między rokiem 2009 a 2015, miało zainstalowane oprogramowanie manipulujące wynikami pomiarów emisji spalin. W efekcie powyższego ruszyła prawdziwa lawina pozwów przeciwko Volkswagenowi oraz kar administracyjnych nakładanych na tego niemieckiego producenta. Według stanu na koniec września ubiegłego roku Volkswagen, w związku z aferą Dieselgate, musiał już zapłacić 25 miliardów euro!

Warto zauważyć, że wspomniane 25 miliardów euro za DieselGate jest kwotą 16 razy większą od równowartości sumy wszystkich odszkodowań i zadośćuczynień, jakie RFN wypłaciła polskim ofiarom II wojny światowej.

Po II wojnie światowej Niemcy płacą miliardy euro z tytułu odszkodowań dla ofiar II wojny światowej. Zgodnie z oficjalnymi informacjami publikowanymi przez ministerstwo finansów RFN, do tej pory z tego tytułu wypłacono ponad 70 miliardów euro. Co jednak istotne - większość z tych pieniędzy wypłacana jest ofiarom nazistowskich zbrodni w Europie Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych i w Izraelu. Do Polski trafiło zaledwie 1,5 miliarda euro. 

Zestawienie wyżej wymienionego 1,5 miliarda euro dla kraju, który najbardziej ucierpiał pod okupacją niemiecką, który stracił relatywnie najwięcej obywateli z 25 miliardami euro, które poszły na odszkodowania za Dieselgate, pokazuje jak nisko wyceniono cierpienia naszego narodu.

 

Źródło: VW musi już zapłacić 25 mld EUR za "dieselgate" (Pb.pl)
Źródło: Reparacje wojenne od Niemiec. Polska dostała 1,5 mld euro, ale do innych krajów nam daleko (Money.pl)

wpis z dnia 19/02/2018

   


   

     Niemcy w 2017 r. mieli lepszy bilans handlowy (+244,8 mld €) niż cała strefa euro razem wzięta (+238,0 mld €)!
wpis z dnia 16/02/2018

 

Tylko jedno państwo w Europie czerpie gigantyczne zyski z faktu istnienia strefy euro. Tym państwem są Niemcy. Właśnie się okazało, że bilans handlowy RFN w ubiegłym roku był większy niż bilans handlowy wszystkich państw strefy euro razem wziętych. Warto zauważyć, że saldo obrotów handlowych u naszego zachodniego sąsiada wystrzeliło po tym, jak unijni eurokraci zdecydowali się stworzyć wspólną walutę. To każe domniemywać, że strefa euro powstała głównie po to, aby gospodarka RFN miała się doskonale.

Europejski Bank Centralny ogłosił wczoraj, że bilans handlu zagranicznego strefy euro w grudniu wyniósł +25,4 mld € (wartość towarów wyeksportowanych poza strefę euro była wyższa o 25,4 mld € od wartość towarów zaimportowanych), a to oznacza, że w całym roku 2017 ukształtował się on na poziomie +238,0 mld €. Okazuje się jednak, że bilans ten był niższy od bilansu jaki wypracowała sama tylko gospodarka Niemiec. Wskaźnik ten w przypadku naszych zachodnich sąsiadów wyniósł bowiem aż +244,8 mld €.

Dla porównania - bilans handlowy Polski za 2017 roku również był dodatni (wartość pożądana) jednak wyniósł tylko +0,5 mld €.

Niemieccy politycy i ekonomiści bardzo często zachęcają inne państwa UE, które jeszcze w strefie euro się nie znajdują, do tego aby jak najszybciej przyjęły wspólną walutę. Po co to robią? Odpowiedź jest prosta. Najzwyczajniej w świecie jest to bowiem w ich interesie. Gospodarka Niemiec opiera się przede wszystkim na eksporcie. Aby był on opłacalny waluta, za pomocą której dokonywane są transakcje, nie może być zbyt silna. Szczególnie względem walut obowiązujących u największych partnerów handlowych. 

Zatem w wejściu do strefy euro takich krajów jak Polska, Węgry, Rumunia czy Bułgaria niemieccy politycy upatrują szansę na zwiększenie konkurencyjności własnej gospodarki poprzez kontrolowane osłabienie euro względem dolara, funta, rubla czy juana. Oczywistym jest, że po wejściu gospodarek wspomnianych państw do eurolandu wartość waluty euro nieznacznie by się osłabiła (z racji tej, że nie są one tak silne, jak gospodarka RFN). Gdyby zatem nasze władze podjęły dziś decyzję o wstąpieniu do strefy euro, to nasi zachodni sąsiedzi mogliby jeszcze bardziej zmaksymalizować swoje dochody z tytułu eksportu.

 

Źródło: Niemcy - Bilans Handlowy (tradingeconomics.com)
Źródło: Strefa euro - Bilans Handlowy (tradingeconomics.com)

wpis z dnia 16/02/2018

   


  

     Cukrownie przejęli za długi, sprzedali Niemcom, a ci ją zamknęli. Tak się robiło "porządek" z przemysłem cukrowniczym w Polsce
wpis z dnia 15/02/2018

 

Cukrownia "Łubna" w Kazimierzy Wielkiej była swego czasu jednym z większych przedsiębiorstw w okolicy. Niestety, "terapia szokowa" jaką zafundował Polsce plan Balcerowicza spowodowała, że ta jedna z najstarszych cukrowni w naszym kraju popadła w poważne kłopoty finansowe. Spółka miała kilkanaście milionów złotych długów. W 1997 roku doszło do ugody z wierzycielami. W zamian za umorzenie długów przejęli oni akcje cukrowni, które następnie sprzedali Niemcom z Sudzucker AG. Ci ostatni, po kilku latach eksploatacji, finalnie cukrownie zamknęli. 

W pierwszej połowie lat 90-tych działająca w Kazimierzy Wielkiej cukrownia "Łubna" popadła w dość duże kłopoty finansowe. W efekcie powyższego doszło do zawarcia ugody bankowej z wierzycielami cukrowni, która przewidywała tzw. "konwersję długu". W kwietniu 1997 roku ugoda została zrealizowana. Akcje cukrowni należące do Skarbu Państwa objęło 32 uprawnionych wierzycieli, którzy w zamian umorzyli zadłużenie spółki. 

Niedługo później, 30 września 1997 roku, nowi właściciele cukrowni "Łubna" (wśród których byli dawni wierzyciele, tj. PKO BP Oddział w Kazimierzy Wielkiej, Agencja Rynku Rolnego w Warszawie oraz Wschodni Bank Cukrownictwa SA w Lublinie) podjęli decyzję o sprzedaży posiadanych akcji niemieckiej spółce Sudzucker AG. W ramach umowy sprzedaży Niemcy zobligowali się do również do podniesienia kapitału zakładowego cukrowni, tak aby po zakończeniu transakcji mieć ponad 75 proc. udziałów w spółce.

Początkowo wszystko wyglądało obiecująco. Nowy niemiecki właściciel kontynuował produkcje. Odciążona od długów spółka znacząco poprawiła swoje wyniki.

Niestety, taki stan nie mógł trwać wiecznie. 16 kwietnia 2006 roku zarząd niemieckiej firmy Sudzucker podjął decyzję o zamknięciu cukrowni "Łubna". Oficjalnie z przyczyn ekonomicznych. Nie pomogły protesty, działania podejmowane przez lokalne samorządy, wspierane także przez parlamentarzystów. W wyniku zamknięcia tej jednej z pierwszych cukrowni na ziemiach polskich pracę straciło 116 osób.

Dziś z cukrowni pozostał tylko zabytkowy budynek (którego nie można był rozebrać, bo piecze nad nim ma konserwator zabytków) oraz puste pole, porośnięte chwastami, zawalone gruzem. 

W kontekście powyższej historii zachęcam jeszcze do przeczytania tego artykułu: Po tym jak Niemcy zlikwidowali większość cukrowni w Polsce, Bruksela znosi limity na produkcję cukru w Unii

 

Źródło: Odpowiedź na interpelację nr 687 w sprawie prywatyzacji polskich cukrowni z udziałem niemieckiego koncernu Sudzucker AG (Sejm.gov.pl)
Źródło: 170 lat minęło. Kazimierska cukrownia Łubna już się nie podniesie... (Echodnia.eu)

wpis z dnia 15/02/2018

   


  

     Zapomniana afera ze skróceniem terminów przedawnień. Najbardziej mogła na tym zyskać... mafia paliwowa!
wpis z dnia 14/02/2018

Przypomnijmy - w ostatnich miesiącach rządów PO-PSL doszło do dziwnej nowelizacji kodeksu karnego. Skrócono wówczas tzw. dodatkowy okres przedawnienia (doliczany do podstawowego po tym, jak sprawca usłyszy już zarzuty) z 10 do 5 lat. Efekt tej nowelizacji był zaskakujący. Nagle okazało się, że polskie sądy dotknęła plaga umorzeń. Setki spraw przedawniało się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Co gorsze - widmo umorzenia postępowania padło również na wiele postępowań dotyczących członków mafii paliwowej. 

20 lutego 2015 r. Sejm, głosami członków Platformy Obywatelskiej, uchwalił nowelizację kodeksu karnego, która wprowadza zmianę w art. 102. Skrócono w nim dodatkowy okres przedawnienia (doliczany do podstawowego po tym, jak sprawca usłyszy już zarzuty) – z dziesięciu do pięciu lat.

W efekcie przeforsowanych przez ekipę PO zmian w kodeksie karnym skorzystał Andrzej Gąsiorowski - bohater afery Art-B. Stawiane mu przez prokuraturę zarzuty przywłaszczenia 71,7 mln zł uległy bowiem przyspieszonemu przedawnieniu, a sprawa musiała być umorzona. 

Gąsiorowski nie był jednym, który wykorzystał skrócenie okresów przedawnienia przestępstw karnych. W sądach w całej Polsce umorzono na tej podstawie setki postępowań karnych. 

Lista beneficjentów tej dziwnej nowelizacji kodeksu karnego mogła być jeszcze dłużna. Okazało się bowiem, że niedługo po wejściu w życie zmian uchwalonych przez PO i zatwierdzonych podpisem prezydenta Komorowskiego, przedawnieniu ulec miały zarzuty stawiane przez organy ścigania wobec członków mafii paliwowej! Pierwotnie miały one ulec przedawnieniu dopiero w 2022 roku. Wejście w życie znowelizowanej wersji kodeksu karnego spowodowało jednak skrócenie okresów przedawnienia do 2017 roku. 

Z uwagi na fakt, że na dzień wejścia w życie nowelizacji skracającej okresy przedawnienia większość spraw toczyła się jeszcze przed sądami pierwszej instancji, było mało prawdopodobne aby prawomocnie zakończyły się one przed 2017 r. Piotr Kosmaty, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej", potwierdził: - "Niewątpliwie może dojść do przedawnienia kilku spraw mafii paliwowej, które toczą się przed sądami. Dotyczy to głównie przypadków, gdy stawiano zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Miały one ulec przedawnieniu w 2022 r., ale stanie się to 5 lat wcześniej, czyli w 2017 r."

Sprawa nowelizacji kodeksu karnego skracającej okresy przedawnienia została zaorana dopiero po wyborach parlamentarnych, w których PiS zdobył większość. W styczniu 2016 r. Sejm znowelizował prawo karne, wydłużając do 10 lat okresy przedawniania wszystkich przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.

W mojej ocenie wątek dziwnej nowelizacji kodeksu karnego w powiązaniu z benefitami, jakie z tego tytułu mogła uzyskać mafia paliwowa, powinien być zbadany przez ewentualną komisję śledczą do spraw wyłudzeń VAT. Ustalenie kto wnioskował o taki zapis, kiedy pojawił się on na komisjach sejmowych, jak był opiniowany/lobbowany z pewnością pomogłoby w wyjaśnieniu czy w całej tej sprawie przypadkiem nie chodziło o dobro członków mafii paliwowej / wyłudzającej VAT.

 

Źródło: Mafia paliwowa bez kary. Umorzono już ponad sto spraw (GazetaPrawna.pl)

wpis z dnia 14/02/2018

  


  

     Tusk sprzedał Ciech Kulczykowi za 619 mln zł. W ciągu dwóch kolejnych lat Ciech osiągnął 940 mln zł czystego zysku!
wpis z dnia 13/02/2018

 

Warto podkreślić, że przejmowanie pakietów akcji dających kontrolę nad daną spółką najczęściej odbywa się przy cenach istotnie wyższych (od 10 do 30 proc.) od bieżącej ceny rynkowej. W przypadku sprzedaży Kulczykowi przez rząd Tuska pakietu kontrolnego nad Ciechem ta reguła z jakichś powodów nie została dochowana. Ciech został sprzedany za zaledwie 619 mln zł. Piszę "zaledwie" bowiem w ciągu dwóch kolejnych lat firma ta wygenerowała dla swoich nowych właścicieli blisko 940 mln zł czystego zysku!

Przypomnijmy, że w czerwcu 2014 r. rząd Donalda Tuska sprzedał spółce z Luksemburga należącej do Jana Kulczyka pakiet kontrolny 19,972 mln akcji zarządzanej przez państwo spółki Ciech. Cenę za 1 akcję ustalono na poziomie 31 zł, co oznacza, że za wspomniany pakiet spółka Kulczyka musiała zapłacić łącznie 619 mln zł. 

W grudniu 2015 r. NIK publikuje raport na temat prywatyzacji tego chemicznego giganta. Kontrolerzy nie mają wątpliwości - Ministerstwo Skarbu Państwa zarządzane przez ekipę PO-PSL dopuściło się niegospodarności i braku należytej dbałości o interesy państwa polskiego podczas prywatyzacji ww. spółki. 

Okazało się, że ustalona cena za 1 akcję (wspomniane 31 zł) była zdaniem kontrolerów NIK zaniżona (cena rynkowa 1 akcji wynosiła wówczas 33,00 zł, a przy sprzedaży pakietu kontrolnego do ceny rynkowej dodaje się jeszcze co do zasady tzw. premię za przejęcie wynoszącą od 10 do 30 proc. wartości rynkowej - czego oczywiście rząd Tuska nie uczynił). Warto również przypomnieć, że w momencie prywatyzacji Ciech był w doskonałej sytuacji finansowej. Przeprowadzona 2 lata wcześniej restrukturyzacja zaczęła przynosić bardzo pozytywne rezultaty. Analitycy twierdzili, że przed spółką są świetne perspektywy i gigantyczne zyski. W efekcie powyższego nie powinno nas dziwić, że kontrolerzy NIK uznali, iż państwowy Ciech został sprywatyzowany za kwotę znacznie odbiegającą od ceny, którą można było wówczas uzyskać. 

Jakby tego było mało kontrolerzy NIK zauważyli także, że podczas sprzedaży Ciechu mógł wystąpić tzw. konflikt interesów. W związku z wezwaniem do sprzedaży Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało umowę na doradztwo finansowe z ING Securities SA - spółką doradczą, należącą do tego samego holdingu, w skład którego wchodzi OFE ING, udziałowiec 8,65 proc. akcji Ciechu. NIK zauważył, że sam OFE ING nie tylko nie odpowiedział na wezwanie do sprzedaży, ale wręcz dokupił akcje spółki Ciech SA, zwiększając swój pakiet akcji do 9,48 proc.

Wyprzedaż Ciechu okazała się być przysłowiowym "strzałem w kolano" z jeszcze jednego powodu - a mianowicie z powodu utraconych zysków. Warto podkreślić, że już w 2015 roku spółka wygenerowała zysk na poziomie 343 mln zł. W 2016 r. zyski były jeszcze większe i osiągnęły poziom 593,5 mln zł. 

Wczoraj CBA w związku z prywatyzacją Ciechu zatrzymała sześć osób. Z informacji jakie podała PAP wynikało, że zatrzymani to nadzorujący tę prywatyzację b. wiceminister skarbu Paweł T. (późniejszy prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych) oraz troje urzędników: b. dyrektor departamentu przekształceń własnościowych w MSP Paweł Z., b. radca ministra Michał M. i b. główny specjalista w resorcie Jakub W. CBA zatrzymało również dwóch ekspertów z firmy zajmującej się doradztwem finansowym, którzy sporządzali wycenę prywatyzowanej spółki.

 

Źródło: NIK o prywatyzacji wybranych spółek Skarbu Państwa (Nik.gov.pl)
Źródło: CBA zatrzymało sześć osób ws. prywatyzacji Ciechu, w tym wiceministra skarbu w latach 2012-14 (Stooq.pl)

wpis z dnia 13/02/2018

   


  

     Będzie śledztwo w/s koncesji na kulczykową A2. "Trzeba skończyć z ordynarnym i wulgarnym dojeniem Polaków"
wpis z dnia 12/02/2018

 

30-dniowa winieta na czeskie autostrady (można nimi przez ten czas jeździć bez jakichkolwiek ograniczeń) kosztuje 440 koron, czyli ok. 72 zł. Na Węgrzech również są winiety. Miesięczna kosztuje tam 4780 forintów, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 64 zł. W tym kontekście fatalnie wyglądają koszty, jakie muszą ponosić polscy kierowcy. Za jednorazowy (!) przejazd 340-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 trzeba dziś zapłacić aż 87 zł! Pod tym względem dobrze się stało, że wszczęto śledztwo w/s udzielenia tajnej koncesji na A2. 

Cezary Kaźmierczak (szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) na wieść o styczniowej podwyżce opłat na kluczykowej A2, zareagował następująco: "Umowy na A2 (Kulczyk) i A4 (Stalexport) należy wypowiedzieć, zapłacić odszkodowania i wprowadzić winiety na autostrady jak w większości krajów Europy. Trzeba skończyć z ordynarnym i wulgarnym dojeniem Polaków, jak w jakimś Bantustanie". Opinię Kaźmierczaka podziela zdecydowana większość Polaków. Nie mam wątpliwości, że wszczęte właśnie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia przez urzędników obowiązków przy podpisywaniu umów koncesyjnych na budowę autostrady A2 było dobrym ruchem. Pytanie tylko czy nie zostało ono wszczęte zbyt późno i czy będzie ono wstanie cokolwiek zmienić w sprawie tego "symbolu III RP"?

Przypomnijmy - koncesję dla założonej przez Jana Kulczyka i Andrzeja Patalasa spółki Autostrada Wielkopolska S.A. (dalej AWSA) udzielił minister transportu w rządzie SLD Bogusław Liberadzki. Co ciekawe - zrobił to w ostatnich dniach urzędowania w 1997 r. tuż przed wyborami parlamentarnymi, które SLD przegrało (do władzy doszła wówczas ekipa Akcji Wyborczej Solidarność). 

Warto odnotować, że AWSA wzięła na budowę odcinków A2 kredyt o wartości 275 mln euro w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI). Kredyt ten musiał być wraz z odsetkami (tj. 800 mln euro) gwarantowany przez państwo polskie (zaraz po przegranych przez SLD wyborach firmy, które chwilę wcześniej otrzymały od rządu SLD koncesje, zwróciły się do rządu AWS o wsparcie finansowe na swoje inwestycje). 

W lipcu 2017 roku AWSA spłaciła w całości kredyt z EBI. Było to jednak możliwe dzięki zaciągnięciu kolejnych kredytów we francuskim banku Credit Lyonnais i niemieckim Commerzbank. I właśnie na spłatę rat wspomnianych nowych kredytów ma iść kasa uzyskana z podwyżek opłat za przejazd płatnymi odcinkami zarządzanymi przez AWSA do jakich doszło na początku bieżącego roku (tak przynajmniej literalnie wynika z oficjalnego komunikatu spółki).

Dlaczego umowa koncesyjna dla AWSA budzi aż tak wielkie kontrowersje? Oprócz wysokich kosztów przejazdu, to co wnerwia najbardziej to tajność jej postanowień. Paweł Szramka (Kukiz'15) skierował nie tak dawno zapytanie do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w zakresie szczegółów ww. umowy. Oto jaką otrzymał odpowiedź:

 

"W zakresie poufności umów koncesyjnych wskazać należy, że umowa zawiera przepisy zobowiązujące obie strony umowy, tj. Ministra i spółkę, do podjęcia lub spowodowania podjęcia środków ostrożności, jakie mogą być konieczne w celu zapobieżenia ujawnieniu informacji poufnych lub ich części. Te klauzule poufności swoim zakresem przedmiotowym obejmują nie tylko treść umowy, załączniki, aneksy ale również ewidencje, raporty, sprawozdania finansowe oraz inne dokumenty i informacje dotyczące relacji koncesjonariuszy z ministrem. Naruszenie tych klauzul może prowadzić do odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa wobec AWSA z tytułu naruszenia przez stronę publiczną zapisów umowy koncesyjnej".

 

Jednym słowem - spółka Kulczyka we współpracy z rządem SLD utajniły między sobą "ordynarne i wulgarne" zasady "dojenia Polaków". Przez ponad 20 lat nic w tej kwestii się nie zmieniało. Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia przez urzędników obowiązków przy podpisywaniu umów koncesyjnych na budowę autostrady A2 daje nadzieję, że może w końcu uda się problem tajności umowy w jakiś sposób rozwiązać. Z drugiej strony obawiam się, że nawet, gdy konkretne osoby usłyszą akt oskarżenia, to w sądzie sprawa rozejdzie się "po kościach" z uwagi na... przedawnienie zarzutów.

 

Źródło: News portalu tvp.info: Śledztwo ws. autostrady Kulczyka (TVP.info)
Źródło: Cezary Kaźmierczak (Twitter.com)
Źródło: 22 grosze za kilometr (WEI.org.pl)

wpis z dnia 12/02/2018

    


   

     Twórca Art-B u boku izraelskiego polityka oskarżającego Polskę o Holocaust. " Nie ma przypadków, są tylko znaki"
wpis z dnia 9/02/2018

 

Szykowany na nowego premiera Izraela Ja’ir Lapid, który w ubiegłym tygodniu stwierdził, że "Polskie obozy śmierci istniały i żadne prawo nigdy tego nie zmieni", obraca się w bardzo ciekawym towarzystwie. U jego boku widziano bowiem... Andrzeja Gąsiorowskiego. Przypomnijmy, że Gąsiorowski na początku lat 90-tych za pośrednictwem swojej spółki Art-B wypompował z polskiego sektora bankowego 4,2 bln ówczesnych zł (równowartość 420 mln zł), po czym uciekł do Izraela. Do dziś za ten gigantyczny przekręt nie poniósł żadnych konsekwencji.

Warto przypomnieć, że Andrzej Gąsiorowski wraz z Bogusławem Bagsikiem (drugi współzałożyciel Art-B) uciekli z Polski do Izraela w połowie 1991 roku, gdy na jaw wyszedł wymyślony przez nich proceder tzw. "oscylatora ekonomicznego", który pozwolił im wcześniej zgarnąć ok. 4,2 bln ówczesnych zł (równowartość 420 mln dzisiejszych zł). 

Proceder "oscylatora ekonomicznego" polegał na lokowaniu pieniędzy w bankach, a następnie pobieraniu czeków "potwierdzonych" (tj. gwarantowanych przez bank) na ulokowane kwoty i – w dalszej kolejności – na realizowaniu tych czeków w innym banku, gdzie zakładana była kolejna lokata, pobierany kolejny czek gwarantowany itd. W warunkach panującej w latach 1989-1991 niedrożności systemu przepływu informacji międzybankowej (była to wymiana informacji off-line, a dokumenty przesyłane były zazwyczaj pocztą) informacja o tym, że czek został zrealizowany w innym banku docierała nierzadko po kilku dniach lub po tygodniu, a do tego czasu lokata stworzona z tych samych pieniędzy była oprocentowana w kilku bankach równocześnie. Sprawnie działający oscylator w ciągu niespełna dwóch lat uczynił z Gąsiorowskiego i Bagsika bardzo majętnych ludzi.

Co ciekawe - Główny Inspektor Nadzoru Bankowego już w grudniu 1990 dostrzegł nieprawidłowości w obrocie kapitału holdingu Art-B, ale dopiero po pół roku prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Ówczesny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Maciej Zalewski – ostrzegł Bagsika i Gąsiorowskiego kilkanaście godzin przed ich szykowanym aresztowaniem (Zalewski został za to skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę dwóch i pół roku pozbawienia wolności). W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1991 roku, dwie godziny przed zamknięciem dla nich granic kraju, obaj właściciele Art-B wyjechali do Izraela. Tam szybko uzyskali obywatelstwo, co uchroniło ich przed wysłanym za nimi międzynarodowymi listami gończymi, ponieważ Izrael zawsze odmawia ekstradycji własnych obywateli do innych krajów.

Andrzej Gąsiorowski, ścigany międzynarodowym listem gończym, przez 22 kolejne lata mieszkał w Tel Awiwie. Izrael konsekwentnie odmawiał Polsce jego ekstradycji. Do Polski powrócił w 2014 roku, kiedy główne zarzuty dotyczące tzw. "oscylatora ekonomicznego" uległy przedawnieniu. Nadal jednak w mocy pozostawały prokuratorskie zarzuty dotyczące przywłaszczenie ze szkodą spółki ponad 71,7 mln zł. Do czasu... 1 lipca 2015 roku weszła w życia uchwalona przez Platformę Obywatelską i podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego, która przyspieszyła przedawnienie zarzutów wobec Gąsiorowskiego. W efekcie powyższego także i w tym przypadku śledczy musieli umorzyć sprawę.

Stanislas Balcerac, który jako pierwszy ujawnił na twitterze informacje na temat spotkania Lapida i Gąsiorowskiego, sugeruje nawet, że twórca Art-B był "słupem izraelskich służb", których celem była "operacja plądrowania polskich banków na początku lat 90-tych".

O tym czy Gąsiorowski był "słupem izraelskich służb" nie będę się wypowiadał, bowiem nie ma na to żadnych potwierdzonych informacji. Faktem jest jednak to, że spółka Art-B sfinansowała w części tzw. "operację MOST", która polegała na przerzucie Żydów z ZSRR i Rosji do Izraela w latach 1990 - 1992. W akcję tą były zaangażowane służby specjalne z Polski (Departamentem I MSW), Izraela (Mosad) oraz USA (CIA).

 

Źródło: Stanislas Balcerac (Twitter.com)
Źródło: Operacja Most (Wikipedia)

Źródło: Oscylator ekonomiczny (Wikipedia)

wpis z dnia 9/02/2018

   


  

     Brawo Solaris! Polska firma sprzedała rekordowe 1397 autobusów i zgarnęła nagrodę "Bus of the Year 2017"!
wpis z dnia 8/02/2018

 

Solaris jest świetnym przykładem tego, że polskie firmy mogą swobodnie konkurować z międzynarodowymi gigantami i - co istotnie - coraz częściej tą konkurencję wygrywają. Okazuje się, że w ubiegłym roku Solaris sprzedał rekordowe 1397 sztuk nowych autobusów. Aż 955 z nich trafiło na rynki zagraniczne. Firma osiągnęła też rekordowe przychody, które wyniosły 1,85 mld zł. Warto wspomnieć, że nieco wcześniej Solaris pokonał niemieckiego Mercedesa i zgarnął nagrodę "Bus of the Year 2017"!

Polska firma Solaris Bus & Coach właśnie podsumowała dokonania za 2017 rok. Okazało się, że ta zatrudniająca już 2800 osób (z czego niemal 500 w zagranicznych oddziałach) firma w ubiegłym roku sprzedała rekordową liczbę nowych autobusów - 1397. Zdecydowana większość z nich (ponad 68 proc.) trafiła na rynki zagraniczne (łącznie do 17 państw). Najwięcej pojazdów sprzedano do Włoch - 225 sztuk. Kolejno były: Niemcy (200 sztuk), Norwegia (109), Łotwa (96) i Izrael (57). W efekcie powyższego Solaris odnotował 1,85 mld zł przychodów. 

Niewykluczone, że rekordowy pod każdym względem rok Solarisa był pokłosiem otrzymanej rok wcześniej na targach motoryzacyjnych w Hanowerze nagrody "Bus of the Year 2017". Przypomnijmy, że uznanie członków jury z 20 państw zdobył wówczas produkowany w Bolechowie pod Poznaniem model Urbino Electric. Polski autobus elektryczny pokonał m.in. nowy model zaprezentowany przez Mercedesa. 

Rok 2018 może być równie dobry, jeśli nie lepszy od 2017. Warto odnotować, że Solaris już teraz ma zamówienia na dostawę kolejnych 1400 nowych pojazdów. Dodatkowo, właściciele firmy kładą duży nacisk na badania i rozwój. W tym roku planowana jest premiera aż trzech nowych modeli. Pierwszym z nich jest nowy Solaris Trollino 24 (pojazd dwuprzegubowy o długości 24 metrów). Na początku powstanie w wersji trolejbusowej, ale docelowo ma on stanowić platformę także dla dwuprzegubowych autobusów elektrycznych i hybrydowych. Kolejne dwie premiery planowane na ten rok to nowy Solaris Urbino 12 z wodorowym ogniwem paliwowym oraz niskowejściowy nowy Solaris Urbino 12 LE nakierowany na niskie koszty eksploatacji. 

Powyższe informacje pokazują, że polskie firmy mają potencjał, aby konkurować z największymi potęgami motoryzacyjnymi na świecie! Warto, aby rządzący naszym krajem (niezależnie z której opcji będą) ten potencjał również dostrzegli. Zamiast forsować rozwiązania korzystne dla zagranicznych inwestorów, może lepiej byłoby pomóc w rozwoju rodzimych przedsiębiorców, aby jeszcze więcej swoich produktów sprzedawali poza granicę naszego kraju, a tym samym kumulowali jeszcze więcej kapitału.

 

Źródło: Rekordowy rok Solarisa. Niemal 1,4 tys. sprzedanych pojazdów (BusinessInsider.com.pl)
Źródło: Solaris z tytułem Bus of the Year 2017! (Infobus.pl)

wpis z dnia 8/02/2018

   


  

     W 73 lata po wojnie władze RFN wypłacą Żydom z Algierii odszkodowania za nazistowskie prześladowania
wpis z dnia 7/02/2018

 

W kontekście szeroko rozumianej kwestii reparacji wojennych czy odszkodowań za poniesione krzywdy warto wspomnieć o ostatniej decyzji rządu w Berlinie. Otóż niemieckie ministerstwo finansów wypłaci każdemu algierskiemu Żydowi, który był prześladowany przez rząd francuskich kolaborantów z Vichy, jednorazowe świadczenie w wysokości 2556 euro. To całkiem sporo jeśli uwzględnimy fakt, iż w Polsce nadal żyją ludzie, którzy za krzywdy, cierpienie i straty z czasów II wojny do dziś nie otrzymali żadnego odszkodowania czy zadośćuczynienia.

Rzeczniczka Konferencji ds. Żydowskich Pozwów Materialnych wobec Niemiec (Claims Conference) poinformowała w ostatni poniedziałek, że władze RFN wypłacą algierskim Żydom, którzy byli prześladowani przez francuskich kolaborantów z Vichy, odszkodowania w wysokości 2556 euro. Jednorazowe świadczenie w 73 lata po zakończeniu wojny ma otrzymać ok. 25 tys. osób.

Warto wspomnieć, że jak do tej pory władze RFN wypłaciły prześladowanym przez nazizm równowartość około 70 mld euro. Obywatele Polski, czyli kraju, który najbardziej ucierpiał pod okupacją niemiecką, który stracił relatywnie najwięcej obywateli, otrzymali z tej kwoty zaledwie 1,5 mld. To zaledwie 2,2 proc. kwoty wszystkich wypłaconych odszkodowań.

W kontekście powyższego warto przypomnieć historię pana Winicjusza Natoniewskiego. Jako 5-letni chłopczyk cudem przeżył on dokonaną przez niemieckich SS-manów pacyfikację swojej rodzinnej wsi. Doznał jednak okrutnych poparzeń całego ciała (Niemcy spalili jego dom, w którym się ukrył). W ciągu życia przeszedł kilka bolesnych operacji, których celem była rekonstrukcja jego twarzy.

W 2007 roku skierował przeciwko państwu niemieckiemu pozew żądając odszkodowania za doznane w czasie okupacji cierpienia. Niestety Sąd Okręgowy w Gdańsku musiał oddalić pozew Natoniewskiego. Sędziowie stwierdzili bowiem, że RFN posiada tzw. immunitet państwowy, który powoduje, że nie można jej pozwać przed sądem innego państwa, mimo przyczyna zobowiązania (w tym przypadku barbarzyński czyn niedozwolony) został dokonany na terytorium tegoż innego państwa właśnie. W 2009 roku pełnomocnik Natoniewskiego skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Jednak także i w tym przypadku sędziowie uznali, że polskie sądy nie mogą rozpatrzeć pozwu przeciwko Niemcom.

Natoniewski się nie poddał. W maju 2011 roku skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i przeciwko Niemcom, i Polsce. Niestety, rok później Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze orzekł, że zagraniczne sądy nie mogą wydawać wyroków przeciw Niemcom nawet w przypadku zbrodni wojennych. Sędziowie uznali, że Niemcy chroni zasada immunitetu państwowego. 

 

Wyrok MTS w Hadze de facto przesądził o sprawie Natoniewskiego. Mimo potwornych krzywd fizycznych i cierpienia psychicznego nigdy nie otrzymał należnego zadośćuczynienia finansowego.

Warto dodać, że takich jak on jest w Polsce bardzo wielu. Do dziś nie otrzymali oni jakiejkolwiek rekompensaty finansowej ze strony RFN.

 

Źródło: Niemcy zapłacą za prześladowania Vichy. Algierscy Żydzi dostaną odszkodowania (tvn24.pl)

wpis z dnia 7/02/2018

   


 

     Budowa podmiotowości nie może przebiegać w oderwaniu od rzeczywistości. Pod rozwagę rządzącym z PiS
wpis z dnia 6/02/2018

 

Łukasz Warzecha słusznie kiedyś zauważył, że Polska jest zbyt mała (pod wzgl. potencjału, gospodarki czy ludności), aby być traktowana na równi z Niemcami czy Francją, ale jednocześnie jest zbyt duża, aby spokojnie płynąć sobie w "głównym nurcie" europejskiej polityki, tak jak robi to np. Chorwacja. To "przekleństwo" kraju średniej wielkości powinno wymuszać na nas daleko posunięty pragmatyzm w prowadzeniu polityki międzynarodowej, którego przeciwieństwem jest obrażanie się na wszystkich dookoła i bezsensowne "machanie szabelką".

Fakty są takie, że w relacjach międzynarodowych nie mieliśmy ostatnio dobrej passy. Polityka zagraniczna rządu PiS (nazywana prześmiewczo przez totalną opozycję mianem "wstawania z kolan") przeciętnemu obserwatorowi życia politycznego mogła się wydać do tej pory dość nieudolna. Pomijam kwestię słuszności jej prowadzenia. Koncepcyjnie uważam wspomniane "wstawanie z kolan" za coś raczej pożądanego. Diabeł tkwi jednak w szczegółach z zakresu jej realizacji oraz celu, jaki ostatecznie ma ona przynieść. W tym kontekście warto mieć świadomość, że konsekwencje fiaska takiej polityki mogą się okazać dla nas wszystkich niezwykle dramatyczne.

Ostatnie dni pokazały, że nasze dobre imię może być trwale ubrudzone kłamliwymi oskarżeniami o współudział w Holocauście. Dodatkowo jest opcja "poobrażania się" ze wszystkimi sąsiadami oraz niedawnymi jeszcze sojusznikami. Pamiętajmy, że wciąż mamy raczej chłodne relacje z Rosją. Daleko nam również do pełni szczęścia na linii Berlin-Warszawa. O Brukseli nie wspominam, bo to oczywiste. Francuzi, o ile nie robią z nami jakiś biznesów (czytaj: nie mają w Polsce interesów do skonsumowania), są gotowi nas sprzedać byle komu. Sojusz z Wlk. Brytanią wydaje się być zupełnie egzotyczny, jeśli weźmiemy pod uwagę Brexit oraz brak tożsamych interesów międzynarodowych. Ukraina czy Litwa często działają jak Polska (decyzje determinowane są bieżącymi emocjami), co ewidentnie nie pomaga w prowadzeniu dialogu. Zostają nam USA, ale dla Waszyngtonu o wiele cenniejsze są relacje z Izraelem. Ten ostatni zaś - jak wiadomo - wypowiedział nam ostatnio dyplomatyczną wojnę, która raczej szybko się nie skończy. 

Pytanie: czy taki stan rzeczy nam się kalkuluje? Pamiętajmy, że jesteśmy państwem o średniej wielkości, o średnim potencjale militarnym, gospodarczym i ludnościowym. Jeśli bez twardych sojuszy, bez odpowiedniego zabezpieczenia "kierunku wschodniego", nagle zaczynamy się rozpychać łokciami między Niemcami i Francuzami, ale jedyne co nam to przynosi to akcja dyfamacyjna, z którą nie możemy sobie poradzić, to zasadnym jest poddanie w wątpliwość dotychczasowej strategii. Lepiej bowiem mieć podmiotowość średniej wielkości państwa w centrum Europy niż w dłużej perspektywie nie mieć nic prócz poczucia moralnego zwycięstwa i przeświadczenia, że "mieliśmy rację, ale znowu nas oszukali". 

wpis z dnia 6/02/2018

   


  

     Polska jako jedyna nalegała, aby zbombardować tory prowadzące do Auschwitz. Alianci mieli jednak inne priorytety
wpis z dnia 5/02/2018

 

Wielką tragedię mordowanych w KL Auschwitz Żydów i Polaków można było istotnie ograniczyć. Wystarczyło, aby samoloty Aliantów zbombardowały rozjezdnie oraz tory kolejowe prowadzące do Auschwitz. Zadanie to było możliwe do wykonania już od wiosny 1944 r., kiedy ten niemiecki obóz śmierci znalazł się w zasięgu amerykańskich bombowców startujących z Foggi we Włoszech. Przedstawiciele polskiego rządu na uchodźstwie wielokrotnie nalegali na takie rozwiązanie. Niestety, priorytetem dla wojsk USA było zbombardowanie pobliskiej fabryki IG Farben.

Wiosną 1944 roku wojska amerykańskiej zajęły kompleks lotnisk w mieście Foggia we Włoszech. Od tego momentu w zasięgu ich bombowców B-17 ("Latające Fortece") oraz Liberatorów znalazły się tereny całej południowej Polski. Amerykanie zaczęli nawet (począwszy od 4 kwietnia 1944 r.) wysyłać samoloty rozpoznawcze, których zadaniem było sfotografowanie terenów Oświęcimia. Okazuje się jednak, że szczególnym zainteresowaniem amerykańskich zwiadowców nie cieszył się sam obóz Auschwitz-Birkenau, lecz położona w granicach Oświęcimia wielka niemiecka fabryka chemiczna IG Farben (gdzie pracowali więźniowie obozowi).

Przedstawiciele polskiego rządu na uchodźstwie, gdy tylko dowiedzieli się, że niemiecki obóz w Auschwitz jest w zasięgu amerykańskich bombowców, podjęli kanałami dyplomatycznymi akcje, której celem było przekonanie Aliantów do konieczności zbombardowania rozjezdni oraz torów kolejowych prowadzących do Oświęcimia. Do placówek dyplomatycznych przesyłane były dramatyczne apele i raporty o sytuacji Żydów w Auschwitz. Informowano, że do niemieckiego obozu śmierci dziennie deportowanych jest od 10 do 15 tys. osób i że większość z nich dowożona jest do Auschwitz pociągami.

Amerykańscy wojskowi uznali jednak, że ich priorytetem jest niszczenie celów militarnych. Zatem, kiedy w sierpniu i we wrześniu 1944 r. doszło do bombardowania Oświęcimia przez amerykańskie bombowce B-17 oraz B-24 Liberator, ich celem była jedynie fabryka chemiczna IG Farben, a nie tereny samego obozu czy prowadzące do niego tory kolejowe. 

Niewykluczone, że gdyby Alianci latem 1944 r. zdecydowali się na zbombardowanie szlaków kolejowych do Auschwitz, to udałoby się oszczędzić życie kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Niestety, górę wzięły wówczas - jak to określono - "względy wojskowe, a nie społeczne".

 

Źródło: PLinSwitzerland (Twitter.com)
Źródło: Kwestia bombardowania Auschwitz (Auschwitz.org) 

Źródło: Michał Potocki (Twitter.com)

wpis z dnia 5/02/2018

   


  

     Polska: Tam nie ma demokracji, nie szanuje się wolności słowa i neguje się Holocaust. Zatem można pacyfikować!
wpis z dnia 2/02/2018

 

Akcja dyfamacyjna osiąga szczyty absurdu. W świat idzie przekaz jakoby w Polsce nie było demokracji, wolność słowa była zagrożona, a władze - poprzez specjalną ustawę - zaczęły negować Holocaust. Kto nie wie jak wygląda rzeczywistość ten uwierzy. Tym bardziej, że bzdury te są powielane przez wszystkie największe światowe agencje informacyjne. Jeśli USA posłuchają Izrael i wycofają stąd swoje wojska, to ewentualna zbrojna interwencja w naszym kraju dokonana przez któregokolwiek z sąsiadów cieszyłaby się na świecie dużą aprobatą.

Trzeba to sobie powiedzieć wprost - jesteśmy w czarnej d... pod względem wizerunkowym. Przegrywamy praktycznie na każdej linii. To, że mamy rację nie wystarcza. Nie powstała bowiem żadna, skuteczna kontrnarracja dla gigantycznej fali kłamstw, jaka nieustannie uderza w nasz kraj. Doszło do sytuacji, w której przeciętny odbiorca przekazu informacyjnego na Zachodzie jest dziś w stanie uwierzyć, że Polska to takie dziwne państwo, w którym nie ma demokracji, nie ma wolności słowa, a na dodatek państwowe władze negują Holocaust. Nie ma znaczenia fakt, że wszystko powyższe jest nieprawdą. Tak, jak bowiem napisałem powyżej - to, że mamy rację nie wystarcza w obliczu potężnej akcji dyfamacyjnej uprawianej przez niemal wszystkie największe światowe agencje informacyjne.

Gdyby w takich okolicznościach Stany Zjednoczone postanowiły wycofać swoje wojska z Polski (czego wykluczyć nie można, szczególnie po ostatnim oświadczeniu Departamentu Stanu USA, w którym pada wyraźne ostrzeżenie, iż przyjęcie ustawy IPN będzie mogło wpłynąć na współpracę między USA a Polską), to ewentualna agresja zbrojna dokonana przez któregokolwiek z naszych sąsiadów cieszyłaby się na świecie sporą aprobatą. Wszak poszłaby narracja, że zabijani są odrzucający demokrację i podstawowe wolności, negujący Holocaust neo-naziści zamieszkujący terytorium Polski. Political-fiction? Niekoniecznie...

Jeśli możliwe było wmówienie światu bzdur, że Warszawa to europejska stolica neonazizmu, na ulicach której organizowane są marsze 60 tys. faszystów, jeśli możliwe było wmówienie, że Polska to niedemokratyczny reżim w środku Europy, którego władze specjalnymi ustawami negują Holocaust, to - proszę mi wierzyć - możliwe będzie zbudowanie uzasadnienia dla siłowej pacyfikacji w celu obalenia "rządu nazistów", odebrania "zaległych roszczeń" (także tych niezasadnych) oraz ustanowienia nowego porządku prawnego, który legalizowałby "nowy ład" pod wspólną kuratelą wszystkich, którzy z takiego obrotu spraw czerpaliby jakieś korzyści. Nie mam wątpliwości, że światowa opinia publiczna byłaby wstanie zaakceptować taki stan rzeczy. 

wpis z dnia 2/02/2018

   


  

     Polacy jako jedyni w Europie ratowali Żydów w sposób instytucjonalny, nie kolaborowali z nazistami i nie tworzyli SS
wpis z dnia 1/02/2018

 

Jest całe mnóstwo historii, na bazie których Polacy mogą budować swój pozytywny wizerunek - szczególnie w kontekście II wojny światowej. Jedną z nich jest kwestia pomocy Żydom w przetrwaniu organizowanego przez Niemców Holocaustu. Drugą - odmowa kolaboracji z okupantem, a trzecią - zerowy udział Polaków w tworzeniu zbrodniczych jednostek Waffen-SS (co na tle innych krajów, gdzie narodowe oddziały SS były ochotnicze i powszechne, wyróżnia nas w sposób szczególny). Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi i mamy się czym chwalić.

Przypomnijmy - w grudniu 1942 roku na bazie założonego trzy miesiące wcześniej Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, powstała Rada Pomocy Żydom. Organizacja ta, którą potocznie nazywano ŻEGOTĄ, była organizacją humanitarną polskiego rządu na uchodźstwie, która jako jedyna na świecie w latach 1942-1945 w sposób instytucjonalny organizowała pomoc dla Żydów prześladowanych i eksterminowanych przez Niemców. Dzięki działalności członków ŻEGOTY udało się uratować przed śmiercią z rąk Niemców dziesiątki tysięcy Żydów. Warto odnotować, że w samej tylko Warszawie referat dziecięcy ŻEGOTY, kierowany od jesieni 1943 przez Irenę Sendlerową, udzielił pomocy ok. 2500 żydowskim dzieciom z warszawskiego getta. 

W mrocznych latach II wojny światowej Polacy byli fenomenem na skalę Europy także z innych powodów. Po pierwsze - odmówili kolaboracji z niemieckim okupantem, a po wtóre - nie tworzyli słynących z bezwzględności i okrucieństwa narodowych oddziałów Waffen-SS. Warto przypomnieć, że w szczytowym momencie (koniec 1944 roku) ponad połowa żołnierzy Waffen-SS była narodowości innej niż niemiecka. Najwięcej w szeregach tej zbrodniczej organizacji militarnej służyło Holendrów (50 tys.), Kozaków (50 tys.), Belgów (40 tys.), Łotyszy (39 tys.), Chorwatów (30 tys.), Ukraińców (25 tys.), Włochów i Estończyków (po 20 tys.).

Historii, na bazie których możemy budować pozytywne narracje na swój temat mamy bez liku. Szczególnie w kontekście wydarzeń, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej. Warto to wykorzystać szczególnie teraz, kiedy trwa zmasowana akcja dyfamacyjna wymierzona w nasz kraj. Samo prostowanie kłamstw nie wystarczy. Trzeba narzucać własne przekazy, które będą w stanie przyćmić narracje negatywne. Inaczej nigdy nie wygramy tej wojny.

wpis z dnia 1/02/2018