Czy rekompensaty za wysokie ceny energii przeczą założeniom polityki klimatycznej? 16.11.2023
Mało kto zdaje sobie sprawę, że pod koniec października br. Urząd Regulacji Energetyki (URE) wypłacił przedsiębiorstwom z sektorów energochłonnych aż 1,746 mld zł rekompensaty za wysokie koszty energii w 2022 roku. Droga energia to oczywiście konsekwencja co najmniej kilku czynników. Jednym z nich jest jednak prowadzona na terytorium UE tzw. polityka klimatyczna. I tu dochodzimy do pewnego paradoksu... .
►
Na rekompensaty od URE za 2022 rok mogło liczyć 95 działających na terytorium Polski przedsiębiorstw z sektora energochłonnego, które w ubiegłym roku musiały się mierzyć z wysokimi kosztami energii elektrycznej. Chodzi głównie o firmy funkcjonujące w przemyśle metalurgicznym, papierniczym i petrochemicznym. Oficjalnym celem tego działania jest ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji ze wspomnianych branż do krajów, w których nie jest prowadzona polityka klimatyczna UE. Całość jest sankcjonowana ustawą z 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
► Rekompensaty wypłacane przez rząd energochłonnym przedsiębiorstwom, które zużywają największe ilości "brudnej energii" przeczą koncepcji, że gospodarki oparte na węglu ma być drogie i nieopłacalne. W tym kontekście koszt polityki klimatycznej, który z założenia miał zachęcać do bycia "czystym" i niskoemisyjnym, jest w istocie niwelowany rekompensatą wypłacaną z budżetu centralnego. I wszyscy wiedzą, że tak być musi, aby firmy nie przeniosły produkcji do krajów, w których nie jest prowadzona polityka klimatyczna. Pytanie zatem - po co ona jest nam w ogóle potrzebna?
Twitter: Koszt polityki klimatycznej, który z założenia miał zniechęcać do bycia wysokoemisyjnym, jest w istocie niwelowany finansowymi rekompensatami wypłacanymi z budżetów centralnych. Tych budżetów, do których trafiają opłaty za emisje CO2. W istocie to układ krążącego pieniądza. (1/2)
|
R E K L A M Y
.
|
R E K L A M Y
|
Blog
Niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. Więcej na: Polityka prywatności
|